15 ایده مدرن برای طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی

15 ایده مدرن برای طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی

به طور کلی طراحی مطب پزشکی و دندانپزشکی و فضاهای درمانی، با توجه به اینکه کاربرد درمانی دارند و افراد تنها هنگام بیماری به آنجا مراجعه می کنند، زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد. به طوری که برخی پزشکان و دندانپزشکان ترجیح می دهند با حداقل هزینه و سرمایه، دکوراسیون محیط را به انجام برسانند. اما این مسئله باید قابل توجه باشد که طراحی نامناسب و استفاده از متریال های غیراستاندارد برای فضاهایی همچون مطب دندانپزشکی، قطعاً نارضایتی بیماران و مراجعین را به همراه خواهد داشت و احساس بد و ناخوشایندی در آنها به وجود خواهد آورد.

 

چگونه یک مطب دندانپزشکی را دکوراسیون و طراحی کنیم؟

قبل از طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی باید ابتدا به متراژ و فضای در دسترس توجه داشته باشیم، منظور از طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک دندانپزشکی فقط تهیه مبلمان و لوازم مربوطه و ایجاد تغییرات جزئی نیست، بلکه هدف اصلی، خلق یک محیط زیبا و توام با آرامش و به همراه داشتن عملکرد مناسب با کمترین امکانات در دسترس است.

از زمان های قدیم این ضرب المثل ورد زبان ها است، که مشتری راضی، مشتری می آورد! بنابراین افراد قبل از اینکه بفهمند شما تا چه حد حرفه ای و مسلط به کار خود هستید، با دکوراسیون مطب شما روبرو میشوند و این موضوع میتواند در برداشت اولیه آنها یا همان "FIRST IMPRESSION” آنها تأثیر بسیار مثبتی بگذارد.

همچنین دکوراسیون داخلی مطب تأثیر بسیار زیادی در تضعیف یا تقویت روحیه مراجعه کننده خواهد داشت.

 

هم اکنون شما را با ۱۵ ایده مدرن برای طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی آشنا خواهیم کرد:

قبل از بیان کردن ایده ها باید بدانید که فضای دندانپزشکی همیشه باید یک محیط بهداشتی استریل شده باشد، چون مستقیماً با سلامتی انسان در ارتباط است.

 1. تهیه ی یک نقشه ی کلی از فضا:

در طراحی دکور مطب و کلینیک، به سبک های مختلف دکوراسیون داخلی مانند طراحی های داخلی منزل، زیاد توجه نمیشود، بنابراین بهتر است ایده ‌های خود را قبل از اجرا و عملی کردن، به صورت یک طراحی دو بعدی گرافیکی انجام دهید. سپس اگر باب میلتان بود آن را به اجرا برسانید.

 

 1. ایجاد بافت جذاب در محیط دندانپزشکی:

 dentistry

همانطور که می‌ دانید، فضای دندانپزشکی معمولاً فضایی کسل کننده و بی روح است و با توجه به ماهیت درمانی که دارد، فضایی استرس زا برای بسیاری از افراد محسوب می شود.

اگر بدانید که دکوراسیون صحیح محیط، چه تأثیری روی روح و روان و سلامت روانشناختی بیماران خواهد داشت، بیشترین توجه را به آن خواهید کرد. به دلیل اینکه مطب دندانپزشکی فضایی بی روح و صنعتی دارد، باید با استفاده از آرگان ها و متریال های نوین و روح بخش، همچنین با استفاده از هنر و انواع آثار هنری، فضای کلینیک دندانپزشکی خود را به یک محیطی دلپذیر و قابل اعتماد تبدیل کنید.

زمانی که بیماران به شما و محیط شما اعتماد کامل پیدا کنند، تجربه بسیار خوبی خواهند داشت و موجب تسریع در روند بهبودشان خواهد شد که درنهایت موجب افزایش رضایت مراجعین و پرسنل خواهد شد.

 

 1. رعایت استانداردهای طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی:

در هر کاری تعادل و حفظ تعادل از مهمترین مواردی است که بیشترین تأثیر را در روند آن دارد، شاید برایتان سوال پیش بیاید که استاندارد های طراحی کلینیک دندانپزشکی چه مواردی هستند؟

استفاده بهینه از فضای موجود:

استفاده بهینه از فضای موجود در دسترس یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به عنوان استاندارد طراحی دکوراسیون مطب در نظر گرفته شود به عنوان مثال اگر بدانید که برای داشتن یک کلینیک دندانپزشکی به چه فضاهایی نیازمندید می توانید آنها را تفکیک تقسیم و تکمیل کنید.

 

 1. توجه به گروه سنی مراجعه کنندگان:

 dentistry 3

یکی دیگر از مورد هایی که باید در طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی به آن توجه نمود، توجه به محدوده سنی مراجعه کنندگان است. همانطور که میدانید، طبق تجربه های به دست آمده غالباً افراد جوان تر و میانسال با مشکلات دندان بیشتر روبه‌رو می‌شوند، بنابراین مراجعه‌کنندگان شما از گروه سنی جوانان و میانسالان خواهند بود. پس باید دکوراسیون خود را با تم رنگی ملایم یا شاد در نظر بگیرید اگر بیماران شما طیف سنی پایین تری را تشکیل میدهند، مثلاً کودکان، فضای خود را با تم عروسکی و فاتنتزی پر انرژی و شاد دکوراسیون کنید.

 

 1. استفاده از متریال های استاندارد و مناسب:

dentistry 2

این گزینه به تنهایی دارای نکات و موارد بسیار زیادی است که شاید مطالعه همه آن نکات، خارج از حوصله شما باشد، بنابراین چکیده‌ای از این موارد را برای شما بازگو می کنیم.

 • اتاق پزشک در کلینیک دندانپزشکی، جایی است که دندانپزشک بیشترین تماس را با صفحه های یونیت دندانپزشکی دارد، بنابراین به غیر از اینکه باید به استریل بودن و آنتی باکتریال بودن ابزار آلات دندانسازی توجه کنید، باید به متریال ها و مصالح انتخاب شده برای اجرا روی کابینت ها و یونیت های اتاق پزشک نیز توجه بالایی داشته باشیم. به عنوان مثال صفحه های روی کمد و کابینت های داخل مطب، از متریالی باید انتخاب شوند که علاوه بر آنتی باکتریال بودن، بیشترین مقاومت و بهترین جنس را داشته باشند.
 • مطب دندانپزشکی را همانند اتاقی در نظر بگیرید که برای کامل تر شدن، نیاز به تکمیل دیوار ها، کفپوش و سقف دارد. بنابراین استفاده از متریال های نوین در مطب دندانپزشکی برای پوشش دیوار ها و کفپوش تأثیر بسزایی در حفظ بهداشت محیط و پاکیزگی آن خواهد داشت.

 

 

 1. سنگ مصنوعی SPL:

برای این کار ما به شما متریال های مناسب این کار پیشنهاد می دهیم، متریال اس پی ای، یک کالای نوین و جذاب در صنعت صفحه کابینت و دیوارپوش محسوب می شود. SPL، به دلیل قابلیت ها و ویژگی های بالایی که دارد از آن برای استفاده از به عنوان دیوار پوش، صفحه کابینت، بین کابینتی نیز در مطب های پزشکی و دندانپزشکی بهره می برند.

 • استفاده از ضخامت 2 ml متریال اس پی ال، به عنوان دیوارپوش کلینیک دندانپزشکی، باعث می شود تا شما به راحتی به دور از هرگونه دردسر نصب، آن را در مکان مورد نظر تان نصب کنید.

 

 1. رویه ی کابینت ها:

همچنین برای رویه کابینت های موجود در کلینیک خود می توانید از سنگ های مصنوعی کورین، کوارتز، مارمونایت، و سنگ های طبیعی مانند گرانیت و مرمر که به راحتی استریل و تمیز می شوند، استفاده کنید.

 • استفاده از صفحه های چوب طبیعی توصیه نمی گردد، سطح چوب دارایی شیار های ریز و درشتی است که ممکن است آلودگی را به خود جذب کنند.

 

 1. اختصاص دادن دکوراسیون خاص و ویژه برای بخش پذیرش و انتظار:

همانطور که دیده اید و می دانید اولین قسمتی که پس از ورود به کلینیک، مراجعه کنندگان با آن رو به رو میشوند، قسمت پذیرش کلینیک دندانپزشکی است و نحوه طراحی آن تأثیر بسیار زیادی در شکل گیری ذهنیت آنها از نحوه کار پزشک و فضای کلی از مطب خواهد داشت.

 

 1. توجه ویژه به بخش درمان:

این قسمت از کلینیک شامل فضاهایی همچون اتاق درمان، اتاق استرلیزاسیون و اتاق پزشک را شامل می شود. از نکاتی که باید در طراحی این مکان ها توجه کنید این نکات هستند:

 • سعی کنید فضای اتاق کمتر از ۱۲ متر مکعب نباشد.
 • در صورت امکان اگر یک یونیت مجزا و سازگار با روحیات بچگانه برای کودکان در نظر بگیرید، بسیار عالی می شود.
 • باید کلیه سطوح از متریال های قابل شستشو، مقاوم و آنتی باکتریال کار شده باشند.
 • اگر یونیت شما دارای فضا های مستقلی نیست، می‌توانید برای تفکیک فضا از هم به جای نصب دیوار و هزینه های هنگفت، از پارتیشن های مختلف استفاده کنید.
 • طراحی اتاق درمان باید به گونه‌ای باشد که پزشک به فضاهای خدماتی همانند: اتاق استرلیزاسیون، سرویس بهداشتی و آبدارخانه تسلط و دسترسی داشته باشد.

 

 1. تعبیه فضای مخصوص برای پرسنل بخش خدمات:

باید هنگام طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی، مکان هایی نظیر آبدارخانه، سرویس بهداشتی، رختکن پرسنل، فضای رست برای پزشک، انبار تجهیزات توجه نمود.

 

 1. فضای نشیمن برای مراجعه کنندگان:

 dentistry 1

از دیگر بخش های مهم و ضروری که باید در دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی به آن توجه نمایید، تعبیه یک فضا برای انتظار مشتریان و استراحت آن ها است. در این سازمان ها، استفاده از مبلمان، اکسسوری ها و... هرچقدر که راحت و مدرن باشند، به همان اندازه روی روحیات مراجعه کننده تأثیر خوب خواهند گذاشت. بنابراین از رنگ های روشن انرژی بخش و صمیمی برای دکوراسیون فضا استفاده کنید.

 

 1. اختصاص دادن گوشه های سالن کلینیک به آبسردکن کتابخانه و روزنامه:

یکی از ایده های جذاب برای طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک دندانپزشکی، این است که شما در گوشه ای از کلینیک خود فضای مخصوص برای قرار دادن کتاب و روزنامه ها اختصاص دهید. با این کار حوصله مراجعه ‌کنندگان در هنگام انتظار برای رسیدن نوبتشان، از بین نمی رود و بیشتر جذب محیط میشوند و آرامش خود را به دست می آورد.

 

 1. به کارگیری تم و لوگوی منحصر به فرد خود پزشک:

همانطور که میدانید با توجه به سلایق پزشک، باید آرم و لوگوی مخصوص روی کارت های ویزیت و دیوارهای کلینیک، فرم بیمار، لباس پرسنل در نظر بگیرید. تا فضا و کار شما اصیل و درست و حسابی به نظر بیاید.

 

 1. استفاده از گل و گیاه گیاهان:

یکی از چاشنی های بسیار دوست داشتنی برای هر فضایی و هر مکانی، گیاه و گلدان ها محسوب می شوند. مطالعات نشان داده است که گیاهان علاوه بر زیبایی و جذابیت، انرژی های لازم برای سلامتی، نشاط و اطمینان را تساعد میکنند. توصیه می کنیم به جای استفاده از گیاهان مصنوعی و اکسسوری های اضافی، از گل و گلدان برای تقویت روحیه استفاده کنید.

 

 1. استفاده از سیستم های صوتی و تصویری:

همان‌طور که می‌دانید موسیقی جزو اجزای جدا نشدنی از ما انسان ها است. چه بهتر این که شما در فضای کلینیک خود همیشه موسیقی های ملایم و همه پسند در حال پخش داشته باشید.

نتیجه گیری:

طراحی اصولی و درست مطب دندانپزشکی کار زیاد سختی نیست، اگر بتوانیم تعریف صحیحی از طراحی دکوراسیون برای فضاهای درمانی، داشته باشیم، می توانیم طراحی کلینیک دندانپزشکی را با ظریف ترین متریال ها، در سریع ترین زمان به انجام برسانیم.

در این مقاله با بررسی نکات مختلف و کارآمد، برای طراحی دکوراسیون کلینیک های دندانپزشکی، نکات جالب و کارآمد در طراحی داخلی را برای شما مطرح کردیم. لازم به ذکر است ما تنها بخشی از نکات ساده و جذاب موجود در زمینه دکوراسیون داخلی دندانپزشکی را برای شما بیان کردیم، امید است برای شما مفید واقع شده باشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد
 • Instagram
 • Whatsapp

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد