فینیش کابینت و صفحه کابینت چیست | انواع فینیش + مزایا و معایب

فینیش کابینت و صفحه کابینت چیست | انواع فینیش + مزایا و معایب

هنگام کابینت بندی آشپزخانه خود باید به نکات زیادی توجه کنید. یکی از تصمیماتی که به راحتی توسط افراد نادیده گرفته می‌شود، پرداخت و فینیش کابینت است که معمولاً انتخاب آن توسط افراد کم اهمیت شمرده میشود. اگرچه این تصمیم مهم به نظر نمی‌رسد، اما نقش بسیار مهمی در تعیین نتیجه نهایی دارد. در اینجا شما را با انواع فینیش هایی که در صنعت کابینت سازی و صفحه کابینت مورد استفاده قرار می گیرد، آشنا خواهیم کرد.

در دکوراسیون آشپزخانه عناصری مانند کابینت، صفحه کابینت، دیوارپوش و ... به شدت دارای اهمیت هستند. در این مقاله به بررسی انواع فینیش صفحه کابینت و کابینت خواهیم پرداخت.

فینیش به چه معناست؟

روکش pvc کابینت

فینیش به جنس لایه نهایی صفحه کابینت و کابینت اشاره دارد. همچنین در دیکشنری آبادیس، فینیش به معنای پایان و پرداخت زنی کار، نوع متریال(براق، مات، زبر و...) و صیقل سازی و پرداخت رنگ و روغن روی یک سطح آورده شده است.

 

انواع فینیش های صفحه کابینت و کابینت:

فینیش براق، مات، زبر، برجسته. هر کدام از این فینیش ها زمانی که شما صفحه کابینت را با انگشتانتان لمس کنید، کاملاً قابل تشخیص از هم دیگر هستند. شناسایی این فینیش ها از روی عکس کار دشواری است.

 

روکش چوبی برای کابینت و صفحه کابینت و انواع فینیش ها برای چوب:

فینیش کابینت چوبی

روکش های چوبی، برش هایی بسیار ظریف از چوب طبیعی می باشند که در واحدهای مربعی، در ضخامت 3 الی 7 میلیمتر بر روی سطوح مختلف، مانند ام دی اف و چوب طبیعی، فشرده و پرس میشوند. روکش های چوبی بیشتر مات و زبر هستند. اما میتوان با روکش اپوکسی، برای آن فینیش براق ایجاد کرد و به عنوان صفحه کابینت و کابینت، اجرا نمود.

 

 • روکش های چوب طبیعی:

روکش کابینت

این روکش ها از لحاظ طرح و رنگ، جنس، کاربرد و نوع درخت به کار رفته، با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل فینیش های متفاوتی نیز دارند. مثلاً طرح برجسته، طرح مات، طرح براق از انواع فینیش کابینت و صفحه کابینت چوبی هستند.

 

 • روکش چوب گردو:

نقوش و برجستگی های ریز و زیبای موجود روی آن، باعث شده روکش چوب گردو از روکش های بسیار با ارزش و زیبا محسوب شود. روکش چوب گردو به دلیل داشتن طرح و خطوط ریز روی سطح چوب، یک فینیش تقریباً برجسته دارد. به گونه ای که با لمس کردن سطح چوب، به راحتی میتوان آن خطوط و تورفتگی ها را زیر انگشتان دست حس کرد.

 

روکش مصنوعی برای کابینت و صفحه کابینت و انواع فینیش های آن:

روکش های مصنوعی از متریال های مختلف مانند: ملامین، لمینت، اکریلیک،pvc ساخته شده و در فرایند ساخت آن ها از هیچ گونه چوبی استفاده نمی شود. به همین دلیل طرح و رنگ های متنوعی را نیز شامل می شوند و در فینیش های متفاوت در بازار موجود هستند.

 

 • روکش ملامین:

MELAM

از ترکیب رزین ملامین و کاغذ روکش ملامینه تشکیل می شود و تنوع بسیار زیادی در رنگ طرح و اندازه دارد این روکش در ابعاد بزرگ تولید شده و در جهان از پر مصرف ترین روکش های کابینتی به شمار می رود. روکش ملامین دارای سه فینیش براق، برجسته و مات می باشد که اجرای هر کدام از انواع فینیش صفحه کابینت ها، به انتخاب فرد بستگی دارند.

 

 • روکش لمینت:

روکش لمینت کابینت

از انواع دیگر فینیش کابینت و فینیش صفحه کابینت، روکش لمینت (ملامین فشرده شده) می باشد. این روکش ها روی چوب نئوپان، اچ دی اف و ام دی اف، کشیده میشوند.

روکش لمینت دارای فینیش های متفاوتی است. فینیش بافت ابریشمی، فینیش براق و فینیش مات.

 فینیش بافت ابریشمی به گونه ای است که هنگام لمس کردن آن، احساس خواهید کرد که به یک سطح مخملی، چوبی و سنگی دست زده اید. از معایب این فینیش می توان به تمیزکردن سخت و دقت در نگهداری از آن اشاره کرد.

از مزایای فینیش براق روکش لمینت، این است که به دلیل براق بودنش، نور را منعکس کرده و فضا را بزرگتر نشان میدهد. و از معایب آن به تمیزکاری مداوم آن و باقی ماندن لکه انگشت روی آن، میتوان اشاره نمود.

 

 • روکش pvc:

از انواع روکش های کابینت و صفحه کابینت، مورد دیگر روکش چوب پی وی سی می باشد که از منعطف ترین متریال های موجود در میان روکش های مصنوعی می باشد. روکش پی وی سی کابینت، دارای فینیش های مختلفی از جمله فینیش براق(های گلاس)، فینیش مات و فینیش طرح دار می باشد.

از مزایا و معایب انواع فینیش کابینت، به مزایا و معایب فینیش براق پی وی سی(های گلاس) میرسیم:

های گلاس یک فینیش صاف و براق دارد که با لمس کردن آن، احساس خواهید کرد که به یک آینه دست زده اید. از مزایای این متریال، انعکاس نور به فضا و مدرن و شیک نشان دادن آشپزخانه است. از معایب این مدل از روکش پی وی سی، به جا ماندن لکه انگشت روی آن است.

فینیش طرح دار روکش پی وی سی به گونه ای است که روی روکش، خط زنی های ریزی انجام می شود و آن را از سادگی در می آورد و سطح آن را مانند  سطح چوب طبیعی ناهموار میکند.

 

 • روکش های اکریلیک:

اکریلیک

روکش های اکریلیک یکی دیگر از روکش های کابینت و صفحه کابینتی می باشد که نوع پیشرفته تر روکش های pvc می باشد. روکش اکریلیک فینیش براق و شیشه ای و صاف دارد.

از معایب روکش کابینت و صفحه کابینتی اکریلیک این است که به دلیل براق بودن، به سادگی لکه و اثر انگشت را به خود جذب می کند.

 

صفحه کابینت سنگ مصنوعی و انواع فینیش های آن:

صفحه کابینت اکریلیک

همانطور که میدانید متریال های متفاوتی برای اجرا به عنوان صفحه کابینت آشپزخانه وجود دارد. صفحه کابینت های سنگ مصنوعی یکی از انواع صفحه کابینت ها می باشند که از یک دهه ی گذشته، به عنوان یک متریال بسیار پرطرفدار و با دوام وارد بازار شده اند.

 

 • صفحه کابینت کورین و فینیش های آن:

different quartz kitchen counter top samples royalty free image 1638907480

صفحه کابینت کورین توسط برندهای کره ای طراحی و تولید می‌شوند و به بازارهای مربوطه عرضه می گردند. شرکت های داخلی در کشورمان نیز شروع به ساخت و عرضه این صفحات کرده اند که قیمت کمتری نسبت به محصولات وارد شده از کره دارند.

کورین نیز مانند دیگر متریال ها، دارای فینیش های براق و مات است. فینیش مات کورین یک انتخاب شیک برای اجرا به عنوان صفحه کابینت به شمار میرود.

از مزایا و معایب انواع فینیش صفحه کابینت، به بررسی معایب کورین میپردازیم:

کورین با فینیش براق، با گذر زمان از شفافیتش کاسته شده و براقیت آن به مرور زمان از بین میرود و مقاومت آن در برابر خط و خش کم میشود.

 

 • صفحه کابینت کوارتز:

ezgif.com gif maker 2

صفحه کابینت کوارتز ساخته شده از 93 درصد سیلیس و7 درصد پلیمر رنگدانه و رزین و مواد دیگر است و از مقاوم ترین و بهترین متریال ها به عنوان صفحه کابینتی محسوب میشود.

صفحه کابینت کوارتز دارای سه فینیش براق، نیمه براق و مات است. هر سه فینیش دارای سطح صاف بوده و مزایا و معایبی مشابه با فینیش های براق و مات دیگر متریال ها دارد.

 

 • صفحه کابینت spl و فینیش های آن:

enzogold6

spl یک متریال مصنوعی و مهندسی شده برای استفاده به عنوان صفحه کابینت، دیوارپوش، بین کابینتی کاربرد دارد. این متریال از هزاران لایه کرافت مخصوص، تحت فشار بسیار بالا و دمای زیاد تولید میشود و به همین دلیل مقاومت بسیار بالایی دربرابر ضربه و حرارت و رطوبت دارد. به دلیل داشتن سطح سینکرونایز، حس متفاوتی هنگام لمس به شما میدهد. ‏اس پی ال در دو ضخامت 3 میلیمتری و 12 میلیمتری وارد بازار ایران شده که از 12 میلیمتری آن برای ساخت صفحه کابینت، کانترتاپ خانگی و عمومی و میز و ... استفاده میشود و از 3 میلیمتری آن به عنوان بین کابینتی و دیوارپوش استفاده می شود. صفحه کابینت اس پی ال دارای 18 طرح، در طیف های رنگی روشن و تیره و طرح چوب می باشد.

اس پی ال دارای فینیش های مختلفی اعم از فینیش کره ماه، نیمه مات و مات است.

اس پی ال با فینیش Moon(کره ماه):

همانطور که از نامش پیداست، اس پی ال با فینیش مون، در نگاه اول به گونه ای به نظر میرسد که گویا در حال تماشای سطح ماه هستید. با لمس سطح آن، متوجه برجستگی هایی چاله مانند خواهید شد! این طرح بسیار جذاب و دوست داشتنی به نظر میرسد.

 

 • صفحه کابینت مارمونایت

charkolmarmonite3

سنگ مارمونایت یک نوع سنگ مصنوعی است که محبوبیت بالایی در بین مردم پیدا کرده است. مارمونایت از ترکیب دو سنگ کورین و کوارتز حاصل می گردد. مارمونایت با شباهت بسیار زیاد ظاهری که به سنگ طبیعی دارد، در نگاه اول بسیاری از افراد متوجه نخواهد شد که این متریال سنگ طبیعی است یا مصنوعی؟

مارمونایت به دلیل داشتن برجستگی های سطحی روی خود، ظاهری همانند سنگ طبیعی داشته و از فینیش برجسته ای برخوردار است.

 

نتیجه گیری:

در دکوراسیون داخلی آشپزخانه هر عنصر ریز و درشتی در چگونه دیده شدن آشپزخانه تأثیر فراوانی دارد، اما سهم هرکدام از آن ها در زیبایی دکوراسیون، قطع به یقین یکسان نخواهد بود.

در این مقاله از سایت صفحه کابینت، سعی بر این داشتیم تا آشنایی با انواع فینیش صفحه کابینت را برای شما آسان کنیم. امیدوارم مطالب فوق برایتان مفید واقع شده باشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد
 • Instagram
 • Whatsapp

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد