Image
نحوه تمیز کردن صفحه کابینت سنگ مصنوعی، چوبی و گرانیتی

نحوه تمیز کردن صفحه کابینت سنگ مصنوعی، چوبی و گرانیتی

به هر نمایشگاه آشپزخانه‌ای که قدم بگذارید گزینه‌های بسیار زیادی از صفحه کابینت را خواهید دید. سنگ مرمر، گرانیت، چوب، سنگ مصنوعی و … . هر کدام مزیت‌های خودشان دارند همینطور هر کدام روشی خاص برای تمیز کردن صفحه کابینت، نگه داری و فروش را دارند. به همین دلیل است که کارشناسان این صنعت می‌گویند این یک امر حیاتی است که قبل از خرید بدانید که چه چیزی را انتخاب می‌کنید تا در صورت مشکل داشتن با نحوه نگهداری از انولع صفحه کابینت، بتوانید جنس مطابق با سلیقه خود را انتخاب کنید.

این درست است که جنس صفحه کابینت در طراحی دکوراسیون آشپزخانه شما نقش مهمی دارد ولی این نکته را هم فراموش نکنید که مسلماً باید کاربردی هم باشد. برای نگه داشتن ظاهر صفحه کابینت در شرایط مناسب، شما نیاز دارید احتیاط‌ های لازم را انجام دهید و از هرگونه خراش و در معرض قرار گرفتن حرارت شدید جلوگیری کنید.

به غیر از خرید یک تخته برش مناسب و مدیریت عدم تماس مستقیم اجسام داغ با سطح صفحه کابینت، یک سری نکات تخصصی راجع به نظافت صفحات کابینت با توجه به جنسشان که در آشپزخانه دارید را باید رعایت کنید.

ما در این مقاله بهترین روش های تمیز کردن انواع صفحه کابینت را به شما خواهیم گفت .

روش تمیز کردن صفحه کابینت چوبی

در این قسمت به مراحل، موارد مورد نیاز، نحوه‌ی تمیز کردن، لکه‌زدایی و در‌نهایت جلا دادن به صفحه کابینت چوبی می‌پردازیم:

مراحل تمیز کردن صفحه کابینت چوبی

در ابتدا باید بدانید که پاک کردن و ضدعفونی کردن صفحه کابینت، چند مرحله دارد که عبارتند از:

 1. تمیز کردن اولیه
 2. لکه زدایی
 3. جلا زدن

موارد مورد نیاز تمیز کردن صفحه کابینت چوبی

 • آب گرم
 • سرکه سفید تقطیر شده
 • پاک کننده غیر اسیدی (اختیاری)
 • کفگیر یا کاردک فلزی
 • پارچه میکروفیبر
 • لیمو نمک

نحوه‌ی نظافت صفحه کابینت چوبی

برای اینکه ظاهر صفحه کابینت چوبی عالی به نظر بیاید، سعی کنید روزانه با پاک کننده‌های غیراسیدی یا محلول دست ساز آب گرم و مقداری سرکه سفید تقطیر شده، صفحه کابینت را تمیز کنید. به آرامی مواد غذایی خشک شده را با کفگیر یا کاردک بتراشید. پس از نظافت صفحه کابینت را دستمال بکشید تا کاملا خشک شود.

مقاله اخیر ما راجع به انواع شوینده میتواند کمک بزرگی به شما در زمینه آشنایی با انواع پاک کننده ها کند.

از بهترین روش های تمیز کردن صفحه کابینت ام دی اف، میتوان از پاک کننده های بر پایه ی آب، و ترکیب آب گرم و پودر لباسشویی نام برد.

نحوه‌ی لکه زدایی صفحه کابینت چوبی

نحوه لکه زدایی و نظافت صفحه کابینت های چوبی

برای پاک کردن لکه ها، یک لیمو را از وسط نصف کنید و نمک  را مستقیم برروی لکه بپاشید. بهتر است از یک نصفه لیمو استفاده کنید و بر روی نمک و لکه ها بمالید. نمک و آب ‌لیمو را با آب و سرکه تمیز کنید.

نحوه‌ی جلا دادن به صفحه کابینت چوبی

نحوه جلا زدن صفحات چوبی

صفحات کابینت چوبی و MDF از آنجایی که مستعد تاب خوردگی و ترک هستند، باید با یک لایه روکش محافظت شوند. گزینه‌های گوناگونی برای این کار وجود دارد، اما پیشنهاد میشود از انتخاب‌هایی که کمتر سمی هستند مانند روغن و واکس‌های برپایه مواد غذایی استفاده کنید.

هنگامی که خط و خراش ایجاد می‌شود، فقط سطح صفحه کابینت چوبی را سنباده بزنید و دوباره واکس محافظ را بزنید.

نحوه تمیز کردن صفحه کابینت سنگ و گرانیت

مواد مورد نیاز تمیز کردن صفحه کابینت سنگ و گرانیت

 • آب
 • مایع ظرفشویی
 • دستمال مایکروفیبر
 • جوش شیرین
 • آب اکسیژنه
 • سلفون پلاستیکی
 • نوار چسب

نحوه نظافت صفحات سنگی

از آب گرم و مایع ظرفشویی برای نظافت روزانه و در ادامه با یک حوله مایکرو فیبر جهت برق انداختن سنگ استفاده شود. از پاک کننده‌های اسیدی و خورنده که باعث ایجاد خوردگی و از بین رفتن جلای سنگ می‌شود پرهیز کنید.

بهترین روش های تمیز کردن صفحه کابینت طرح سنگ، استفاده از ترکیب سفید کننده (وایتکس) با آب و پودر لباسشویی، هستند.

لکه‌ زدایی سنگ های گرانیت و مرمر:

برای لکه های روی صفحات گرانیتی یا سنگ مرمر، با خمیر جوش شیرین و آب برای لکه های روغنی و از آب اکسیژنه برای لکه های در اثر آب استفاده کنید. خمیر را به لکه بمالید و با پلاستیک بپوشانید و لبه های پلاستیک را چسب بزنید. و بگذارید چند روز بماند بسته به نوع لکه حداقل یک روز باید بماند سپس خمیر را بشویید. اگر لکه به طور کامل از بین نرفته بود این مراحل را دوباره تکرار کنید. این روش را ابتدا برروی یک نقطه خارج از دید امتحان کنید تا مطمئن شوید که روی رنگ و فینیش سنگ اثر نمی‌گذارد.

جلا زدن صفحات گرانیت و مرمر

این صفحات به خاطر مقاومت مثل سنگ شان محبوب هستند، اما برای محافظت در برابر لکه باید مرتباً جلا بخورند. جلا دادن سنگ های گرانیتی سالی یک بار و سنگ‌های مرمری هر چند ماه یک بار، توسط کارشناسان توصیه می‌شود.

نحوه تمیز کردن صفحه کابینت کورین ، کوارتز و دیگر سنگ‌های مصنوعی

نحوه نظافت انواع سنگ های مصنوعی

مواد مورد نیاز تمیز کردن صفحه کابینت کورین ، کوارتز و دیگر سنگ‌های مصنوعی

 • مایع ظرفشویی
 • آب
 • تمیزکننده سطوح غیر اسیدی
 • پارچه میکروفیبر
 • اسفنج نرم

نحوه نظافت سنگ مصنوعی

سنگ‌های مصنوعی ساخته شده از کریستال های کوارتز و رزین، ظاهر طبیعی خودشان را بدون نیاز به مراحل نگهداری دیگر صفحات، حفظ می‌کنند. همانند بقیه صفحات، این صفحات کابینت هم میتوان با صابون و آب شست.

لکه ‌زدایی سنگ های مصنوعی

صفحات کابینت کوارتز، SPL، مارمونایت، کورین و.. تا حد زیادی ضد لک هستند، اما اگر با لکه ماندگاری مواجه شدید که با آب و صابون از بین نمی‌رود از یک اسفنج نرم و مایع شیشه شور یا چند منظوره استفاده کنید.

جلازدن صفحات سنگ مصنوعی

به گفته کارشناسان این صنعت، سنگ‌های مهندسی شده یا به اصطلاح مصنوعی به هیچ نوع جلایی احتیاج ندارند.

دقت کنید که هنگام استفاده از هرگونه مواد شوینده و اسیدی، و یا لیمو و نمک، حتما از دستکش استفاده کنید و استفاده از ماسک هم هنگام کار با مواد شوینده، مخصوصا پاک کننده های اسیدی بر پایه ی وایتکس، الزامی است.

نتیجه گیری

در این مقاله شگرد تمیز کردن انواع صفحه کابینت را برای شما بیان کردیم. باتوجه به استفاده ی زیاد بانوان ازتمیز کننده های اسیدی، دقت کنید که هنگام استفاده از هرگونه مواد شوینده و اسیدی، حتما از دستکش استفاده کنید و زدن ماسک هم هنگام کار با پاک کننده های اسیدی بر پایه ی وایتکس، الزامی است.

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد
 • Instagram
 • Whatsapp

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد