Image
اصول کلیدی در طراحی استخر ویلا و باغ در 2024

اصول کلیدی در طراحی استخر ویلا و باغ در 2024

اگر قصد دارید در محوطه ی ویلا یا باغ خود یک المان تفریحی مانند استخر بسازید، باید از قبل تمامی مراحل آن را طراحی کنید. امروزه طراحی استخر، به عنوان عنصری مناسب در تزئین محیط و محوطه سازی شناخته شده و مورد توجه اکثریت مردم قرار گرفته است. با توجه به تمایلات مردم امروزه به دورهمی‌ در فضای باز، طراحی استخر به همراه خورده ریزه های آن، در اکثر ویلاها و باغ های بزرگ رایج شده است.

استخرها در کاربری های متفاوت در محوطه‌ ویلاها و باغ‌ها و حتی آپارتمان های مسکونی با متراژ بزرگ، قابل اجرا هستند. با مطالعه این مقاله از سایت صفحه کابینت شما می‌توانید فضای بیرونی و حیاط خانه یا ویلای خود را با استخر سازی، به فضایی جذاب و دلنشین با چشم ‌اندازی بسیار زیبا تبدیل کنید.

اصول کلیدی در طراحی استخر ویلا و باغ در 2024  کدام ها هستند؟

قبل از ساخت استخر باید به سوالاتی در این زمینه پاسخ دهید تا بتوانید استخر را با اصل و شیوه ی درست طراحی و به عمل برسانید:

  • کاربری این استخر چیست؟ (آموزشی، شیرجه، شنا، تفریحی، درمانی)
  • ماکسیمم ظرفیت برای استخر چند نفر است؟
  • از چه متریالی برای زیر بنا و ساخت خود استخر باید استفاده کرد؟ (بتن، فایبرگلاس، وینیل)
  • عایق بندی دیواره و کف استخر چگونه انجام می شود؟ (ایزوگام یا...)
  • طراحی، تأمین و اجرای تأسیسات مکانیکی استخر و تأمین منبع آب پایدار برای استخر به چه صورت است؟

اگر به این سؤالات پاسخ بدهید، می توانید نقشه مناسبی برای ساخت استخر تهیه کنید.

انواع طراحی استخر ویلا و باغ در سال 2024

8500a2b0d83032b0f8ab5aaafe9307d353dafac8source1 min

در این مقاله ایده های خلاقانه برای طراحی استخر ویلا و باغ در 2023 را برای شما بازگو خواهیم کرد :

استخر با کفپوش سه بعدی

در طراحی استخر ویلا، در قسمت های مختلفی از استخر می شود مانور داد، چون از کف استخر گرفته تا دیوارها، فضای اطراف استخر، همه در طراحی یک استخر شیک و بی نظیر، دخیل هستند. استفاده از خطای دید انسان توسط تصاویر سه بعدی برای کف و دیواره های استخر، یک خروجی فوق العاده را رقم خواهد زد و باعث دو چندان شدن لذت شنا می شود.

استخر با اشکال هندسی مختلف

4s9f6loz7ujwpkavrdtcy83gh5ib12xmeqn

بیشتر استخرها در اشکال مستطیلی و مربعی و دایره ای ساخته می شوند، و کمتر کسی پیدا می شود که جسور باشد و استخر ویلا را با اشکال مختلف هندسی بسازد، ساخت استخر با اشکال و ظاهری غیر معمول، یک روش پرمتقاضی و جدید است.

استخر شیشه ای

در طراحی استخر شیشه ای، مهم ترین المان برای طراحی دیواره های استخر، متریال شیشه است. در طراحی های پیچیده تر استخرهای شیشه ای، حتی کاسه استخر هم با شیشه اجرا می شود که استفاده از این نوع طراحی (شیشه ای) در استخر های داخل ساختمان، واقعا زیبا و مناسب تر از دیگر استخرهاست. هرچند ساخت و اجرای استخر در داخل ساختمان کار آسانی نیست و نیازمند صرف مهندسی دقیق و هزینه ی زیادی است.

استخر واترفال

در استخرهای واترفال، آبی که قرار است به استخر برگردد، وارد یک سازه ی نصب شده در بالای استخر می شود و از آنجا به سمت پایین (همانند دوش آب) سرازیر می گردد، این ریزش آبشار گونه ی آب استخر، یک نما و منظره فوق العاده زیبایی را رقم می زند.

پل روی استخر

show watermark 65627d873a2b329c4d9f211b220b554818e7d3a1source min

اگر استخری که می خواهید بسازید، در فضای بزرگ با ابعاد بزرگ است، می توانید یک ایده بسیار جذاب را هنگام ساخت استخر در نظر بگیرید، اگر متراژ استخر بسیار بزرگ است، روی استخر یک پل با سنگ مرمر یا چوبی از سمت غرب تا شرق آن بسازید و یک نمای فوق العاده زیبا درست کنید.

استخر جزیره ای

رکن اصلی برای طراحی استخر جزیره ای، داشتن یک فضای وسیع است. فضایی که بتوان با وجود گستردگی ابعاد استخر، یک قسمت نشیمن در وسط آن تعبیه کرد. این ایده بسیار جالبی برای کسانی است که می خواهند پس از شنا کردن فضایی برای استراحت داشته باشند.

استخر سرپوشیده

اگر استخر شما از قبل توسط صاحبان قبلی ویلا، سر پوشیده نشده است، می توانید با المان های مختلف همانند شیشه ی دو جداره یا ... آن را به استخر سرپوشیده تبدیل کنید.

استخر سر باز

استخر خانگی رو باز 2 

گیاهان رونده در دیواره های کنار استخر

طراحی استخر باغ 1

این ایده بیشتر برای تزئین فضای اطراف استخر مناسب است و همچنین برای استخرهایی که در حیاط ویلا یا ساختمان قرار دارد، مناسب تر است. برای استخرهای درون ساختمان ایده جالبی به نظر نمی رسد.

تعبیه فضای کم عمق برای کودکان

قسمتی از استخر را به یک فضای کم عمق اختصاص دهید تا کودکان یا افراد مسن که وارد آن می شوند، بتوانند به اندازه کافی احساس راحتی داشته باشند و خطری آن هارا تهدید نکند.

نتیجه گیری

ساخت استخر در ویلا و باغ، یک انتخاب چالش برانگیز است و وابسته به فاکتور های بسیار زیادی است. به موازات این که اصول طراحی و ساخت استخرها را چک می کنید، سلیقه خودتان را نیز چاشنی قضیه کنید و در نهایت مطمئن شوید که آنچه انتخاب کرده اید در نوع خود بی نظیر و بی رقیب باشد.

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد
  • Instagram
  • Whatsapp

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد