آشپزخانه

نحوه نگهداری و مراقبت از انواع صفحه کابینت

نحوه نگهداری و مراقبت از انواع صفحه کابینت

اینکه چطور می توان از کانتر و صفحات کابینت آشپرخانه خود نگهداری کنیم مسئله ی مهمی است که باید برای افزایش طول عمر آن ها در نظر گرفت. آگاهی از بهترین روش نگهداری از صفحه کابینت می تواند هر خانه داری را در جهت استفاده ی بهتر و زیباتر کردن آشپزخانه راهنمایی کند. برای نگهداری بهتر از صفحه کابینت بهتر است از معایب و مزایا و عوامل مخرب آن آگاه بود.

تصویر یک صفحه کابینت قهوه ای رنگ با کابینت قهوه ای

Hpl

HPL روکشی ساخته شده از ورقه هاي کاغذي با يک لايه محافظ می باشد. HPL یا همان (High pressures laminate) به معناي لمينت با فشردگي بالا است. HPL معمولا روي MDF با ضخامت 32 يا 48 ميل، پرس مي شود. اين صفحات، مقاوم در برابر رطوبت و گرما و خط و خش هستند و دوام بالايي دارند. صفحات اچ پي ال رنگ بندي و طرح ها و الگوهاي متنوعي دارند.

عوامل مخرب

اين صفحات نبايد در معرض رطوبت زیاد، آتش، فلز مذاب، نور مستقیم خورشید و یا دمای بالاتر از 135 درجه سانتی گراد قرار بگیرد.
از استفاده از این صفحات به عنوان تخته برش باید جلوگیری کرد هر چند مقاوت خوبی در برابر خط و خش دارند اما تماس مستقیم چاقو قطعا باعث اسیب دیدگی آن می شود. از قرار دادن اجسام سنگین خودداری نمایید.

نمونه رنگ های hpl

مزایا

این صفحات به راحتی با آب و صابون تمیز می شوند و نباید نگران لک های مانده روی آن ها باشید. در برابر مواد شیمیایی و اسیدی مقاومند. از تنوع رنگ وطرح برخوردارند. مقاومت خوبی در برابر ورقه شدن دارند. همچنین به دلیل استفاده از چسب رزین فنولیک مقاومت بالایی در برابر جریان الکتریسته دارند.

نمئنه صفحه کابینت HPL قهوه ای با کابینت های قهوه ای

موارد استفاده

 • صفحه کابينت
 • ميز

هارکس

صفحه کابینت MDF با روکش کورین هستند که به اصطلاح کورین آماده به نصب نامیده می شوند. این نوع صفحات برای اولین بار در انگلستان ابداع شدند و پس از عرضه به بازار با استقبال بسیاری مواجه شده است.

صفحه کابینت شب تاب هارکس

عوامل مخرب

این صفحه کابینت به دلیل استفاده از دو محصول MDF و کورین خواص این دو را داراست. هر چند روکش کورین و مقاوم در برابر رطوبت دارند اما به دلیل استفاده از مغزی MDF نباید در معرض رطوبت خیلی زیاد قرار بگیرند. از قرار دادن اجسام خیلی داغ به طور مثال قابلمه خیلی داغ و حرارت مستقیم خوردداری کنید. برای تمیزکردن هارکس میتوان از آب و صابون استفاده کرد و سپس با یک پارچه نرم خشک نمود.

مزایا

این صفحات تمامی مزایای جذاب کورین از قبیل آنتی باکتریال بودن، ضد لک بودن، نظافت آسان، مقاومت در مثابل اسید و باز، ضد آب بودن، امکان اجرای بدون درز و … را دارند و صرفا با هدف استفاده در صفحه کابینت ساخته شده اند. صفحه کابینت MDF با روکش کورین که به اصطلاح صفحه کورین آماده به نصب نیز نامیده میشوند دارای طرح های شب تاب نیز می باشند.

تصویر آشپرخانه مدرن با صفحه کابینت هارکس

موارد استفاده

 • صفحات کابینت
 • انواع میزها

صفحه کابینت کورین روی کابینت های سفید

کورین

صفحات فشرده اکریلیک که در ایران به اصطلاح کورین نامیده می شوند. این متریال به دلیل وجود اکریلیک و کنترل شرایط تولید، مزایا و قابلیت های بسیاری نسبت به MDF و سنگ طبیعی دارد. از سایر اصطلاحات مورد استفاده در ایران برای این متریال میتوان به، سنگ کورین، سنگ مصنوعی کورین، صفحه کابینت کورین اشاره کرد. کورین یکی از محبوبترین متریال ها برای صفحات کابینت است.

آشپرخانه ای با رویه کابینت کورین سفید و کابینت های یشمی و رنگ چوب

عوامل مخرب

نباید از آن ها به عنوان تخته برش استفاده کرد زیرا که کورین به راحتی دچار خط و خش می شوند و همین خش ها فضای مناسبی برای رشد باکتری فراهم می کند. بنابراین از کشیدن قابلمه و یا ظروف تیز بر روی آن خودداری نمایید. از سویی موجب جذب رطوبت و در نتیجه لکه می شود. پیشنهاد می شود پس از اینکه مایعی روی آن ریخت فورا آن را با شوینده ملایم پاک نمایید.

همچنین براقیت صفحه کابینت شما پس از مدتی از بین می رود. اما خوشبختانه این متریال امکان ترمیم را دارد و شما میتوانید با مراجعه به نصاب ماهر، صفحه خود را به مانند روز اول ترمیم کنید. حرارت مستقیم نیز باعت آسیب رساندن به آن می شود. قرار دادن اجسام سنگین باعث شکستگی آن می شود، لذا از گذاشتن اجسام سنگین و یا نشستن روی آن خودداری کنید.

استفاده از کورین سفید بعنوان روشویی

مزایا

تمامی جذابیت و نقاط مثبت این متریال به دلیل نداشتن خلل و فرج در سطح رویی، قابلیت فرم پذیری و ترمیم آن است. همچنین امکان پرداخت توسط ماشین CNC، قابلیت عبور نور، تنوع بالای رنگ و طرح، آنتی باکتریال بودن، ضد آب و لک بودن، نگهداری بسیار آسان، مقاومت در برابر اسید و باز و... اشاره کرد.

برای پاک کردن گرد و غبار روزمره و مواد غذایی باقی مانده، یک اسفنج یا پارچه نرم را مرطوب کنید. به اندازه یک دایره کوچک صابون ظرفشویی را روی اسفنج بریزید. کل صفحه کابینت خود را با اسفنج پاک کنید. در نهایت مایع یا صابون را با اسفنج مرطوب تمیز از روی صفحه کابینت پاک نمایید.


پس از تمیز کردن پیشخوان ، سطح آن را کاملاً خشک کنید. خشک کردن سطح کابینت سبب براق به نظر رسیدن صفحه کابینت خواهد شد. این روش تمیز کردن، بهترین راه برای نگهداری صفحه کابینت است. اگر به محض بروز اتفاقاتی نظیر ریختن مایعات بر روی سطح کابینت ، آنها را تمیز نمایید، جای لکه ها به ویژه لکه های ناشی از مایعات سخت بر روی سطح باقی نخواهد ماند.

 • مراقب باشید که از تمیز کننده و پاک کننده پنجره یا شیشه استفاده نکنید. بسیاری از این پاک کننده ها حاوی آمونیاک هستند اما بر روی سطح Corian (سنگ کورین) شما رگه هایی باقی می گذارند که به سختی پاک می شوند.
 • اگر نمی خواهید از شوینده ها و پاک کننده های شیمیایی استفاده کنید، می توانید گزینه های تمیز کننده گیاهی را استفاده نمایید. اگر خوب بگردید، در بازار می توانید نمونه های شوینده ی گیاهی را پیدا نمایید.

صفحه کابینت و سینک کورین سفید روی کابینت های سفید

موارد استفاده

 • صفحه کابینت
 • میز
 • کانتر فرودگاه ها، بیمارستان ها، رستوران ها و ...
 • روشویی
 • سینک
 • سرویس ای بهداشتی و حمام

صفحه کابینت مارمونایت

مارمونایت

سنگ مارمونایت ، ترکیب خلاقانه و منحصر به فرد کورین و کوارتز است. به دلیل استفاده از مغزی کورین و روکش کوارتز، هم خواص سنگ کورین و هم خواص سنگ کوارتز را دارا می باشد، از طرفی به دلیل طرح ها و برجستگی سطحی، ظاهری مشابه سنگهای طبیعی دارد. محصولی نو که هر نیاز و سلیقه ای را به خود معطوف می کند.

صفحه کابینت مارمونایت

عوامل مخرب

درصورت ایجاد خط و خش قابلیت ترمیم ندارند لذا از کشیدن اجسام تیز و برنده روی آن خودداری کنید.

مزایا

برای نگهداری و تمیز نگه داشتن از مارمونایت کافی است با یک دستمال مرطوب روی آن بکشید. از یک پارچه نرم و مواد شوینده ملایم استفاده کنید. از پاک کننده های غیرساینده استفاده کنید و از تغییرات سریع دما جلوگیری کنید. این سنگ دارای ۴ فینیش سطحی از خیلی نرم تا فوق برجسته هستند. تنوع طرح و رنگ دارند. به راحتی دچار خط و خش نمی شوند. با وجود طرح هایی مشابه سنگ کوارتز قابلیت نصب و اجرای خیلی راحت تری دارند. در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند.

در دو ابعاد مختلف تولید می شوند (3*1 و 3.68*76). بسته بندی بسیار مناسب محصول از دیگر ویژگی های آن است به طوری که هر محصول داخل فوم و کارتن پلیمری مقاوم قرار دارند. نسبت به کورین و کوارتز موجود در بازار قیمت بسیار مناسبی را دارا می باشد.

صفحه کابینت مارمونایت

موارد استفاده

 • رویه ی کابینت
 • کانتر
 • رویه میز
 • بین کابینتی

صفحه کالبنت مدرن SPL طرح ماربل

SPL

نسل جدید ورق های HPL و کامپکت میباشد که در واقع از لایه های بسیاری از کاغذ در ترکیب با رزین فنولیک که تحت دما و فشار زیاد پرس میشوند، تولید شده است. بسیار مدرن هستن و به دلیل خصوصیات فراوانی که دارند در موارد بسیاری می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

صفحه کابینت SPL

عوامل مخرب

به دلیل موائد تشکیل دهنده و ویژگی های بسیار زیاد آن، عامل مخرب قابل ذکری ندارد. به سادگی تمیز می شوند. برای نگهداری از صفحه کابینت و تمیز کردن طرح های براق آن، از دستمال نرم استفاده شود. زیرا در صورت ایجاد خط و خش و یا شکستگی قابل ترمیم نیست. از کشیدن قابلمه و یا اجسام تیز برروی آن خودداری کنید.

صفحه کابینت SPL

مزایا

مزایای فراوان spl آن را جزء محصولات پر طرفدار صنف دکوراسیون داخلی کرده است. مزایایی مانند مقاومت بالا در برابر خط وخش، ضد حریق، عدم تغییر رنگ در برابر نور آفتاب، مقاومت در برابر اسید و باز که باعث بکارگیری آن در آزمایشگاه ها و بیمارستان ها شده است. به دلیل مقاومت صد در صد در مقابل آب بهترین گزینه برای هرگونه استفاده در استخر، سرویس بهداشتی، سینک های ظرفشویی یک پارچه، و فضاهای باز و روف گاردن لوکس می باشد. ابعاد 1.40*4.20 این محصول را برای استفاده در سطح های بزرگ بدون درز جذاب تر کرده است.

موارد استفاده

 • صفحه کابینت
 • بین کابینتی
 • دیوار پوش
 • لاکر استخر
 • سینک
 • روشویی
 • میز
 • کانتر پذیرش و ..

صفحه کابینت و بین کابینتی کوارتز

کوارتز

کوارتز ماده ی معدنی است که به وفور در زمین وجود دارد و سنگ از اجزای آن است. صفحات کوارتز از ترکیب کوارتز با مواد دیگر توسط انسان ها ساخته می شوند. صفحات کوارتز از 90 درصد کوارتز، 8 درصد رزین، پلیمرها و رنگدانه ها درست شده اند. مواد معدنی کوارتز با رزین مخلوط شده و پس از آن تحت فشار و حرارت قرار می گیرند تا صفحات کوارتز آماده شوند. این صفحات همانند گرانیت بسیار سخت می باشند. ضخامت صفحات کوارتز اجرا شده بر روی کانترتاپ آشپزخانه بسته به نوع سبک و نام تجاری، اندازه آن متغیر است.

صفحه کابینت کوارتز

عوامل مخرب

صفحات کوارتز سخت و با دوام هستند اما هنوز هم می توانند آسیب ببینند. آنها به طور منظم و روزمره استفاده می شوند و اگر محکم با چاقو روی آنها بکشیم خراش بر می دارند. درصورت خراشیده شدن به سختی ترمیم می شوند. باقی ماندن رنگ قهوه و چای در طولانی مدت باعث تغییر رنگ سنگ می شود. اگر ظرف خیلی داغ را به طور مستقیم بر روی کانترتاپ کوارتز قرار دهید انتظار نداشته باشید که آسیب نبیند و ممکن است در اثر حرارت خیلی بالا ترک بر دارد. هم چنین در دمای بالای 300 درجه فارنهایت ذوب می شود.

برای نگهداری از صفحه کابینت کوارتز نباید از مواد شوینده ی اسیدی و قلیایی استفاده شود. مواد شیمیایی، پاک کننده های سنگین، سفید کننده و سایر ترکیبات می تواند به سنگ آسیب برسانند پس در هنگام خرید مواد پاک کننده حتما برچسب روی آن را با دقت بخوانید.

صفحه کابینت کوارتز

مزایا

دوام بسیار بالا، آنتی باکتریال بودن و رنگ های متنوع از مزایای کواتز به شمار می روند.

موارد استفاده

 • صفحه کابینت
 • کانتر
کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد