آشپزخانه

آشپزخانه کثیف یا مخفی

آشپزخانه مخفی یا مطبخ چیست؟

در این روزها شاید اسم آشپزخانه کثیف و آشپزخانه تمیز به گوشتان خورده باشد. کلمه‌هایی که معنای عجیبی دارند. همه سعی می‌کنند آشپزخانه خانه خود را در تمیز ترین حالت ممکن نگهداری کنند اما مفهوم آشپزخانه کثیف و تمیز چیست و هر کدام از آن‌ها چه کاربردی دارد؟ آیا این دو مورد آشپزخانه‌ای جداگانه به حساب می‌آیند؟ آیا وسایل این دو آشپزخانه باهم تفاوت دارند؟ مثلث کار در آشپزخانه چیست؟ آیا آشپزخانه جزیره‌ای بهترین نوع آشپزخانه است؟

در این متن توضیحاتی در مورد آشپزخانه تمیز و آشپزخانه کثیف داده شده است و از طرف دیگر به دکوراسیون و وسایل مورد نیاز هر کدام اشاراتی شده است. در انتهای متن توضیحاتی در مورد انواع دکوراسیون آشپزخانه ارائه شده و شما می‌توانید با کمک گرفتن از این ایده‌ها شروع به طراحی کنید.

آشپزخانه کثیف و آشپزخانه تمیز چیست؟

در برخی از خانه‌ها دو آشپزخانه وجود دارد. یکی برای پخت و پز و دیگری برای انجام دادن کارهای روزانه. به آشپزخانه‌ای که از لحاظ زیبایی، ظاهر مناسبی ندارد و پخت غذا و تمامی امورات پرکار در آن صورت می پذیرد آشپزخانه کثیف می‌گویند. برخلاف آشپزخانه کثیف در آشپزخانه تمیز همه وسایل به صورت مرتب چیده شده و تمیزی چشم برانگیزی بر محیط آشپزخانه حکم فرما است. به سبب موقعیت طراحی، ظاهر این دو آشپزخانه بسیار با هم متفاوت است. آشپزخانه تمیز کاملا در دید اعضای خانواده و مهمان‌ها قرار دارد ولی آشپزخانه کثیف معمولا در گوشه‌ای بسته خانه است و اکثر کارهای پخت و پز  و زمان‌بر در آن انجام می‌شود.

تفاوت آشپزخانه کثیف با آشپزخانه تمیز

مرتب و زیبا بودن فضای آشپزخانه اولویت تمامی افراد است. از این رو در طراحی، آشپزخانه تمیز بزرگ‌تر از آشپزخانه کثیف است. وسایل آشپزخانه تمیز آراسته و مرتب با چینشی مناسب در کنار یکدیگر قرار گرفته است و همه چیز با نظم و ترتیب است. آشپزخانه کثیف با اینکه فعالیت بیشتری صورت می‌گیرد فضای کمتری در اختیار است. همه وسایل بهم ریخته است و دیگر خبری از تمیزی و نظم نیست.

وسایل تشکیل دهنده آشپزخانه تمیز و کثیف حدودا شبیه به یکدیگر است. هر دو دارای اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال هستند. اما مهمترین تفاوت و وجه تمایز این دو آشپزخانه با یکدیگر تمیز و کثیف بودن آن است. از آنجایی که آشپزخانه کثیف در دید افراد درون خانه قرار ندارد سهولت آشپزی در آن بیشتر است. دیگر نیاز نیست به طور مداوم محیط پیرامون خود را تمیز کنید و تمرکز ذهن خود را به طور کامل می‌توانید معطوف به آشپزی کنید.

طراحی آشپزخانه جداگانه مزایای بسیاری دارد. یکی از آن‌ها می‌تواند کیفیت وسایل آشپزخانه باشد. شما می‌توانید در آشپزخانه کثیف از وسایل قدیمی و کهنه با هر نوع شکل ظاهری استفاده کنید اما در آشپزخانه تمیز داستان کاملا متفاوت است. از آنجایی که از تمامی نقاط خانه آشپزخانه تمیز دید دارد، مجبور می‌شوید آراستگی و مرتب بودن آن را حفظ کنید. هماهنگی وسایل با دکوراسیون خانه از دیگر نکات این آشپزخانه است.

این آشپزخانه‌ها در کدام قسمت از طراحی قرار می‌گیرند؟

اینکه این این آشپزخانه‌ها در کدام قسمت از طراحی خانه قرار می‌گیرند بستگی به شرایط مختلف از جمله متراژ بنا، طراحی خانه و فضای قابل طراحی دارد. معمولا آشپزخانه کثیف در زیر پله‌ها، زیرزمین و یا کنار آشپزخانه تمیز قرار می‌گیرد. در بعضی از خانه‌ها از آنجایی که متراژ و فضای لازم برای طراحی وجود دارد این آشپزخانه در محیط باز و در حیاط طراحی می‌شود. ابعاد هر کدام از این دو کاملا بستگی به طراح و ایده‌های او دارد.

آیا در معماری ایران آشپزخانه های کثیف وجود دارد؟

جواب این سوال به کوتاه‌ترین حالت ممکن بله است. مطبخ آشپزخانه کثیف در معماری ایران است که از دیرباز تاکنون در اکثر خانه‌ها وجود داشه است. امکان دارد با توجه به تنوع فرهنگ و قومیت‌ها در ایران اسم آن متفاوت باشد اما کارایی یکسانی این آشپزخانه‌ها با یکدیگر دارند. البته مطبخ در معماری ایران روند تغییرات زیادی دارد.

اولویت‌های طراحی در آشپزخانه های کثیف

هرچه استفاده آسان و کاربردی در آشپزخانه کثیف بیشتر در طراحی مورد توجه قرار بگیرد سرعت عمل استفاده از آن محیط بیشتر و بهتر می‌شود. پس برای چینش فضایی این آشپزخانه زیاد سخت‌گیر نباشید. مهم این است که در کمترین زمان در سریعترین حالت بتوانید به امورات آشپزی و خانه بپردازید.

اولویت‌های طراحی در آشپزخانه های تمیز

از آنجایی که این آشپزخانه کاملا در دید همه قرار دارد توجه به زیبایی و دکوراسیون آن به شدت توصیه می‌شود. اینکه تمام وسایل آشپزخانه با یکدیگر هماهنگ باشند خیلی مهم است و توجه داشته باشید از بهم‌ریختگی در درون این آشپزخانه به شدت پرهیز کنید. بهتر است از متریال های بروز و صفحه کابینت های لوکس از جمله مارمونایت و SPL در این آشپزخانه استفاده کنید تا جذابیت خانه ی خود را دو چندان کنید.

تا جایی که ممکن است امورات پخت و پز و شست و شو را در آشپزخانه تمیز انجام ندهید زیرا باعث بهم‌رختگی در فضای آن می‌شود. در مورد جایگذاری وسایلی مانند ماشین لباس شویی و ماشین ظرفشویی باید خاطر نشان کرد که بسیار به ابعاد آشپزخانه بستگی دارد. اما حدالمقدور آن‌ها باید در آشپزخانه کثیف قرار بگیرند.

 

آیا ایده‌ی آشپزخانه مخفی در خانه‌های کوچک قابل‌اجراست؟

باوجود اینکه در خانه‌های با متراژ کمتر از ۱۵۰ مترمربع، طراحی آشپزخانه دو قسمتی به‌سادگی امکان‌پذیر نیست اما می‌توان با کمک گرفتن از ایده‌های خلاقانه‌ای، طرح آشپزخانه پنهان را تا حدودی در خانه‌های کوچک هم اجرا کرد؛ برای مثال:

  • در برخی ساختمان‌ها طراحی آشپزخانه مخفی در بالکن یا حیاط خلوت و… اجرا می‌شود.
  • با نصب قفسه در فضاهای مرده و ساخت کابینت‌های مخصوص به شکل بهینه‌تری از فضا استفاده می‌شود.
  • طراحان، کابینت‌ها را به چندین کشوی جادار و کاربردی تبدیل می‌کنند.
  • با کمک ایده‌های خلاقانه‌ای برخی از وسایل را مخفی می‌کنند. مثلاً با مخفی کردن سینک در قسمت جریزه می‌توان آن را به میز ناهار خوری تبدیل کرد یا وسایلی مثل ماشین لباسشویی و ظرفشویی را در کمدهایی که از نظر ظاهری با کابینت‌ها ست است مخفی می‌کنند.

مزایای داشتنِ یک آشپزخانه پنهان چیست؟

آشپزخانه مخفی درست مثل یک صندوقچه‌ی اسرار است. محیطی پنهان و دور از چشم دیگران که مزیت‌های بسیاری دارد؛ از جمله اینکه:

  1. در یک آشپزخانه پنهان، مهم نیست که از چه وسایلی با چه ظاهر و کیفیتی استفاده می‌کنید. چون تنها کسی که این وسایل را می‌بیند خودتان هستید. بنابراین اهمیتی ندارد که قابلمه‌هایتان ست نیستند و یا رنگ جاقاشقی‌تان به دم‌کُنی‌ها نمی‌خورد!
  2. با داشتن یک آشپزخانه مخفی ضرورتی وجود ندارد که بلافاصله بعد از آشپزی سراغ تمیزکاری بروید. چون همه‌ی چشم‌ها فقط آشپزخانه تمیز را می‌بینند و شلوغی ها و تفاوت آشپزخانه تمیز و کثیف فقط به چشم خودتان می‌آید.
  3. تهویه مناسب آشپزخانه مخفی مطبخ شما را از اضطراب مهمان‌داری و نگاه منتظر مهمان‌ها در امان نگه می‌دارد و کمک می‌کند تا در فضای آرامی به همه‌ی کارها رسیدگی کنید.
  4. برای خانم‌هایی که ملزم به رعایت حجاب هستند آشپزخانه مخفی موهبت بزرگی است که فضای آزاد و راحتی برای آشپزی کردن بدون دغدغه‌ی پوشش را در اختیارشان قرار می‌دهد.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد