آشپزخانه

8 مدل طراحی دکوراسیون آشپزخانه در سال 2024

8 مدل طراحی دکوراسیون آشپزخانه در سال 2024

زمانی که قصد دارید آشپزخانه را تزئین کنید، باید با کمک رنگ ها، نقش ها و بافت های مختلف کار کنید تا شخصیت و سلیقه شما به راحتی منعکس شود. در ابتدای هر سال کارشناسان طراحی داخلی پیشنهادات خود را برای دکوراسیون قسمت های مختلف خانه منتشر می کنند که دکوراسیون آشپزخانه نیز در این گرایش ها دیده می شود.
طبیعی است که نخواهید هر سال آشپزخانه خود را بازسازی کنید، مخصوصاً وقتی خانه ای اجاره می کنید نمی توانید آن را بازسازی کنید. اما این محدودیت ها به این معنی نیست که خلاقیت در روند دکوراسیون خط خورده است. راه های مختلفی مانند تعویض کاشی های پشت سینک و بین کابینتی، استفاده از روکش های رنگی برای درب کابینت و تعویض پیشخوان آشپزخانه وجود دارد که دست شما را باز می کند.

طراحان داخلی توصیه کرده اند که در دکوراسیون آشپزخانه در سال 2023 بیشتر روی آنچه می توانید در فضای آشپزخانه استفاده کنید تمرکز کنید، نه روی ترندهای روز. تغییر دکوراسیون بر اساس فضایی که دارید بهترین انتخاب است زیرا هرگز از بین نمی رود.
با توجه به سبک آشپزی شما و همچنین میزان زمانی که در آن وقت صرف می‌کنید شما می‌توانید از ایده‌های زیر برای طراحی آشپزخانه خود کمک بگیرید.

جزیره یا آیلند چیست؟

همانطور که از نام جزیره پیداست جزیره میز پیشخوانی مستقل از کابینت های دیگر است که از هیچ طرف به هیچ عنصر دیگری از آشپزخانه متصل نیست و می توان آن را در کنار یا وسط آشپزخانه قرار داد. پیشخوان جزیره کاربردهای مختلفی دارد. فضای کار شما را افزایش می دهد و به زیبایی چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه می افزاید. با توجه به کارایی فوق العاده بالایی که جزیره در آشپزخانه ایجاد می کند، جزیره به یک عنصر ضروری و بسیار محبوب تبدیل شده است. بنابراین، حتی در آشپزخانه های کوچک، مردم تمایل دارند از جزیره استفاده کنند تا دکوراسیون آشپزخانه خود را مدرن تر کنند.

انواع مدل های طراحی آشپزخانه:

1. آشپزخانه به سبک گالری

این سبک با اسم آشپزخانه موازی نیز در جهان شناخته می‌شود. این نوع طراحی بسیار کارآمد است. این سبک کاملا مناسب آشپزخانه‌های کوچک با استفاده زیاد است. در طراحی این آشپزخانه دو دیوار موازی با یکدیگر در روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند و مسیر دسترسی از وسط آشپزخانه و میان این دو خط موازی است.
تمامی وسایل آشپزخانه و کابینت‌ها در بدنه این دو دیوار موازی قرار می‌گیرند. طراحی در آشپزخانه به سبک گالری یا موازی بسیار آسان است و چینش فضایی مشخصی دارد. اگر در فضای آشپزخانه به اندازه کافی فضا دارید می‌توانید یک آیلند یا اپن و جزیره‌ با جنس اس پی ال یا مارمونایت در وسط آن قرار دهید.

2.     آشپزخانه ی حاوی مثلث کار:

حضور مثلث کار در آشپزخانه باعث افزایش راندمان عملکردی شما در آشپزخانه می‌شود. هر آشپزخانه از سه رکن تشکیل می‌شود:
• مورد اول مربوط به شستشو و تمیزکاری است که سینک ظرفشویی این کار را انجام می‌دهد.
• مورد دوم مربوط به یخچال است که ذخیره سازی مواد غذایی روزانه و ماهانه و سالانه ما را انجام می‌دهد.
• مورد سوم مربوط به پخت و پز است که اجاق گاز این کار را انجام می‌دهد.
این سه مورد در آشپزخانه، مثلث کار را شکل می‌دهند. حضور این مثلث در چینش انواع مدل های طراحی آشپزخانه بسیار مفید و کارآمد است.

 وسایل تشکیل دهنده آشپزخانه تمیز و کثیف حدودا شبیه به یکدیگر است.

3.    آشپزخانه تک دیواری

اول از اسم این آشپزخانه شروع کنیم. منظور از تک دیواری این است که تمامی وسایل و تجهیزات آشپزخانه بر روی یک دیوار قرار می‌گیرند. این سبک از طراحی بیشتر برای خانه‌های کوچک مناسب است و فضای بسیار شیک و زیبایی در اختیار استفاده کنندگان قرار می‌دهد. به هر حال استفاده از این نوع طراحی با مزایایی که دارد معایبی نیز به همراه دارد. نکته اول این است که مثلث کار در آشپزخانه تبدیل به کار خطی می‌شود و فرآیند آشپزی کمی سخت می‌گردد. در بعضی از آشپزخانه‌های تک دیواری در حد فاصل بین آشپزخانه و نشیمن یک آیلند یا اپن و جزیره‌ کار میشود. با استفاده از آیلند یا جزیره شما همزمان یک صفحه کابینت اضافی برای انجام کارهای آشپزی را دارید، هم همزمان میتوانید در هزینه هایتان برای خرید میز غذاخوری صرفه جویی کنید و هم میتوانید به عنوان میز کار از آن بهره ببرید.

4.    آشپزخانه به شکل U

این سبک به مدل نعل اسبی نیز معروف است و در بیشتر طراحی‌ها از این سبک استفاده می‌شود که در آن در سه جداره دیوار از کابینت و لوازم آشپزخانه استفاده شده است. اگر زمان زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کنید و یا فضای زیادی در آشپزخانه دارید طراحی به سبک U بهترین گزینه پیش‌روی شماست. در این طراحی مثلث کار در آشپزخانه به راحتی شکل می‌گیرد و کارایی در آن به شدت بالا می‌رود. تعداد کابینت در این نوع طراحی زیاد است و بیشتر وسایل در درون آن قرار می‌گیرد.

 هر آشپزخانه از سه رکن تشکیل می‌شود. مورد اول مربوط به تمیز کردن و آماده سازی است که سینک ظرفشویی این کار را انجام می‌دهد. مورد دوم مربوط به یخچال است که ذخیره سازی مواد غذایی روزانه و ماهانه و سالانه ما را انجام می‌دهد. مورد سوم مربوط به پخت و پز است که اجاق گاز این کار را انجام می‌دهد. این سه مورد در آشپزخانه، مثلث کار را شکل می‌دهند.

5.    آشپزخانه به شکل L

اگر فضای خانه و به طبع آن فضای آشپزخانه شما کوچک است طرح L شکل بسیار برای شما ایده‌آل است. در این حالت دو دیوار به حالت L در کنار یکدیگر قرار دارند و کابینت و وسایل آشپزخانه بر روی همین دو دیوار قرار می‌گیرند. حالت L باعث می‌شود مثلث کار در فضای آشپزخانه تشکیل شود و سرعت عمل در آشپزخانه بیشتر شود. اگر در آشپزخانه خود فضای اضافی دارید می‌توانید از یک اپن جزیره‌ای استفاده کنید.

6.    آشپزخانه جزیره‌ای

طراحی این نوع آشپزخانه در سال‌های اخیر بسیار رو به رشد بوده است. آشپزخانه جزیره‌ای امکان استفاده بیشتر از فضا و کابینت را به شما می‌دهد. کارایی جزیره این آشپزخانه بسیار متفاوت است. حتی می‌توان بر روی جزیره سینک ظرفشویی را قرار داد. از جزیره همچنین می‌توان به عنوان میز ناهارخوری استفاده کرد. آشپزخانه جزیره‌ای را می‌توان با کمی تغییر در دکوراسیون تبدیل به آشپزخانه L، U و تک دیواری تبدیل کرد.

7. آشپزخانه G شکل

این آشپزخانه نوعی آشپزخانه جزیره‌ای محسوب می‌شود که به یکدیگر چسبیده است. از مزایای این آشپزخانه حضور مثلث کار، فضای مناسب برای کابینت‌ها، استفاده از اپن به عنوان میز ناهارخوری و دسترسی مناسب به تمامی قسمت‌ها آشپزخانه است. در بیشتر آشپزخانه‌های ایران از این نوع آشپزخانه استفاده شده است.

8.    مصالح کاربردی در آشپزخانه

صرف نظر از نوع طراحی آشپزخانه، برای افزایش بهره وری و کیفیت خانه و آشپزخانه خود بهتر است از مصالح و متریال های بروز و مدرنی استفاده کرد که زیبایی فضا را دو چندان کند. از مصالح کف و دیواره ها SPLگرفته تا نوع مصالح کاربردی برای درب کابینت Hi-Match و صفحه کابینت :کورین، مارمونایت وSPL امروزه به دلیل تنوع محصولات مختلف در بازار انتخاب نوع محصول به مانند گذشته کار ساده ای نیست اما متریال هایی در بازار موجود می باشد که شما می توانید صرف نظر از نوع طراحی آشپزخانه و سبک انتخابی خود آن ها ر ا در دکوراسیون داخلی آشپزخانه به کار بگیرید.

تفاوت آشپزخانه اصلی با مطبخ یا همان آشپزخانه کثیف (اصطلاح)

یک آشپزخانه تمیز در دید کامل اعضای خانواده و مهمانان است. اما مطبخ نه.
وسایل آشپزخانه مرتب چیده شده و در کنار هم چیده شده اند و همه چیز مرتب است. اما ممکن است در مطبخ حتی کابینت بندی هم کامل نباشد!
هرچه استفاده آسان و کاربردی در آشپزخانه کثیف در طراحی در نظر گرفته شود، استفاده از آن محیط سریعتر و بهتر می شود.
آشپزخانه هایی که در آنها مثلث کار طراحی شده است برای کاربران بسیار راحت است.

سخن پایانی:
در برخی از خانه ها دو آشپزخانه وجود دارد. یکی برای آشپزی و دیگری برای انجام کارهای روزانه. به مکانی که در آنجا آشپزی های زیاد و سنگین انجام می‫شود آشپزخانه مخفی یا مطبخ می‫گویند. مطبخ در حیاط خلوت یا آشپزخانه نیز کار میشود.‬‬

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد