سبک صنعتی (Industrial)

industrial-home-design

سبک صنعتی

در این سلسله مقالات به انواع سبک در دکوراسیون داخلی، تفاوتها، جزییات، مشخصه های هر کدام خواهیم پرداخت. با نگارش این مجموعه امیدواریم که توانسته باشیم کمکی هر چند کوچک در انتخاب سبک مورد نظر شما کرده باشیم. در این مقاله به سبک صنعتی خواهیم پرداخت و ویژگی های آن را بیان خواهیم نمود. این سبک در اوایل دهه 90 میلادی محبوب شد. زمانی که اکثر شهرهای بزرگ آمریکای شمالی شروع به بازسازی انبارها و کارخانجات متروکه و تبدیل اونها به آپارتمان و مراکز خدماتی کردند. طراحان و سازندگان در این برهه تصمیم گرفتند در حین بازسازی، به جای پوشش دیوارها و مخفی کردن تاسیسات ساختمانی و یا قرار دادن دیوار برای ایجاد اتاق و فضاهای مختلف، از خود دیوارهای آجری یا سیمانی استفاده کنند و کابل کشی ها، لوله گذاری ها، مجراهای تهویه و ... را نمایان رها کنند. همچنین در این سبک و آپارتمان ها دیوار مابین وجود ندارد و فضاها یکپارچه میباشد. بدین شکل دکوراسیون صنعتی به وجود آمد.

مشخصه های اصلی سبک صنعتی:

  • ظاهر خام و ناتمام
  • رنگ های ساده و خنثی به خصوص تم های رنگی طوسی
  • اشیا و تزئینات ساخته شده با ابزارها و المان های صنعتی
  • نقشه بزرگ و یکپارچه
  • لامپها و سیستم های نوردهی با فینیش آهن
  • المان های تزئینی قدیمی و آزمایشگاهی، آیتم های مورد استفاده در کارخانه ها
  • کف سیمانی
  • سطوح چوبی، آجری، سیمانی، فلزی

از دیگر المان های خاص این سبک نمایان بودن تاسیسات، سقف بلند، فاصله زیاد بین مبلمان را میتوان نام برد که به وسیله آنها طراح در تلاش است فضایی سرد و گرفته را خلق کند. هر چند خیلی از طراحان سعی میکنند به وسیله نورپردازی و استفاده از نقاشی ها و عکس های انتزاعی ظرافت و شادابی را تا حدودی به این سبک اضافه بنمایند.

مبلمان در سبک صنعتی:

متریال اصلی این سبک فولاد و چوب میباشد. در زمینه مبلمان هم غیر از این انتظار نمیرود. خیلی بهتر است که مبلمان و صندلی ها عتیقه باشد یا از تیکه های اصلی یک کارخانه برای ساخت آنها استفاده شده باشد. در صورتی که امکان آن نبود میتوانید از مبلمان جدید با ظاهر قدیمی نیز استفاده کنید. اگر فکر میکنید که تم محیط شما بیش از اندازه صنعتی شده و کسل آور است میتوانید از مبلمان مدرن یا معاصر استفاده کنید که حسی ملایم تر را به محیط اضافه میکند. رنگ های سفید و طوسی برای مبلمان حس مدرنیته را منتقل میکند. مبلمان معاصر هم به خوبی با سبک صنعتی هماهنگ میشود. میتوانید صندلی ها را به سبک صنعتی سفارش دهید ولی یک مبل راحتی به سبک معاصر میتواند تاثیر زیادی در کاهش خشونت یا خشکی سبک صنعتی داشته باشد.

منسوجات در سبک صنعتی:

چرم همخوانی بسیار خوبی با این سبک دارد . مبلمان با روکش چرم به وفور توسط طراحان در دکوراسیون صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. از سویی استفاده از پنبه، کتان برای تخت خواب مرسوم است. از پارچه های چین دار و پف دار با طرح های زیاد و شلوغ به هیچ عنوان استفاده نکنید. بهتر است از نظر رنگ پارچه ها هم رنگ های ساده و خنثی را استفاده کنید.

متریال در سبک صنعتی:

متریال اصلی این سبک آهن و چوب است که در تمام وجوه و المان های این سبک به وفور مورد استفاده است. دیگر متریال مورد استفاده که به نوعی از مشخصه های این سبک نیز محسوب میشود، بتن و آجر است. بتن اللخصوص برای کف و آجر که در دیوار ها مورد استفاده قرار میگیرد. میتوانید از پارکت برای کف استفاده کنید ولی به نسبت به بتن قیمت بالاتری دارد از سویی بتن پولیش خورده، همخونی بهتری با این سبک دارد و از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر است.

تزئینات در سبک صنعتی:

موفقیت در این سبک یعنی زمانی که وارد چنین فضایی میشوید، حس کنید درون یک کارخانه لوکس هستید. آیتم های تزئینی و اکسسوری در این زمینه نقش به سزایی دارند. استفاده از لامپ های بزرگ رشته ای، نقاشی و عکس های قدیمی، ابزارها و دستگاه های کارخانجات یا آزمایشگاه ها از بهترین گزینه ها هستند. مبلمان در سبک صنعتی

رنگ در سبک صنعتی:

در دکوراسیون صنعتی رنگ های زنده و شاداب یا تند دیده نمیشود و عموما از رنگ های ساده، خنثی و یکنواخت در طراحی استفاده میشود. سعی کنید رنگ ها را در دنالیته ها و طیف های مختلفی استفاده کنید. قهوه ای، سفید و طوسی یا خاکستری از رنگ های مرسوم میباشند.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد