سبک روستیک (Rustic)

Rustic style

سبک روستیک

در این سلسله مقالات به انواع سبک در دکوراسیون داخلی، تفاوتها، جزییات، مشخصه های هر کدام خواهیم پرداخت. با نگارش این مجموعه امیدواریم که توانسته باشیم کمکی هر چند کوچک در انتخاب سبک مورد نظر شما کرده باشیم.در این مقاله به سبک روستیک خواهیم پرداخت و ویژگی های آن را بیان خواهیم نمود.این سبک خالص ترین و طبیعی ترین نوع دکوراسیون از لحاظ خام بودن متریال ها و نزدیکی آنها به فرم طبیعی خودشان میباشد.در واقع این اصل ویژگی اساسی سبک روستیک میباشد و تمامی المان ها در آن باید در طبیعی ترین فرم خود مورد استفاده قرار بگیرند.این ویژگی، سختی نگه داری، حس سنگین موجود در فضای آن همگی موجب گشته که افراد کمی تمایل به آن نشان دهند. از سوی دیگر قیمت بالای چوب طبیعی و متریال های آن بخصوص در ایران موجب استقبال کمتر از این سبک میشود.در حال حاضر از این سبک برای دکوراسیون داخلی ویلاها، کلبه های چوبی، رستوران ها و الخصوص کافه ها در ایران استفاده میشود.در نظر داشته باشید چوب طبیعی نیاز به توجه، رسیدگی و مراقبت دارد در غیر این صورت آسیب میبیند.در این سبک پیشنهاد میشود و بهتر است که چوب به صورت کاملا طبیعی و بدور از هر فرایندی بر روی آن استفاده شود. برای مثال صفحه کابینت یا میز اسلب تنه درخت به همراه پوست باشد.البته سلایق متفاوت است و به همین دلیل و به منظور ایجاد تنوع متریال ها دیگری را با چوب ترکیب کرده و المان های جدیدتر و مدرنتری از سبک روستیک را به وجود می آورند.به مانند صفحات چوب و رزین، صفحات چوب و فلز، چوب های پولیش شده و وارنیش شده و ..... که از این دست محسوب میشوند.

مشخصه های اصلی سبک روستیک:

  • سقف با تیرهای چوبی و در معرض دید
  • استفاده از چوب در شکل طبیعی آن
  • دیوارهای سنگی بصورت ساده
  • کفپوش تمام چوبی
  • پوست گاو و گوسفند و سایر منسوجات رنگ طبیعی در دکوراسیون
  • تزئینات و وسایل چوبی و دست ساز
  • شومینه با سوخت چوب
  • مبلمان چرم طبیعی
  • تم رنگی خنثی و گرم

مبلمان در سبک روستیک:

میلمانی که از چوب طبیعی ساخته شده باشد، ساخت دست باشد یا به نوعی ساخته شده باشد که دست ساز به نظر آید را روستیک می گویند. هرچه میلمان کهنه و فرسوده تر به نظر برسند بابت این سبک مناسبتر هستند.تم رنگی آنها ختثی و گرم است. همچنین مبلمان چرم طبیعی گزینه ای ایده آل برای دکوراسیون روستیک میباشند.

منسوجات در سبک روستیک:

مبل ها، کاناپه ها و صندلی ها تک نفره با پارچه های تک رنگ و ضخیم که بافت کاملا طبیعی دارند پوشیده میشود. این پارچه ها عموما بدون طرح و نقش ولی دارای برجستگی های طبیعی هستند. بهترین گزینه ها کتان، کرباس، پشم هستند. ولی گزینه مناسبتر پوست طبیعی حیوانات میباشد مانند پوست گاو، گوسفند، مار یا کروکودیل میباشد. همچنین از آنها میتوان به عنوان جلو مبلی و زیرانداز استفاده کرد.همچنین فرش و قالی دست بافت برای کف در این سبک دکوراسیون بسیار پرطرفدار است.

متریال در سبک روستیک:

متریال اصلی در این سبک چوب طبیعی در ساده ترین فرم آن است. کف، مبلمان، دیوار ها، اکسسوری و .... همگی از چوب هستند.دیگر متریال پرمصرف در این سبک سنگ طبیعی است. دقت داشته باشید که سنگ در دکوراسیون روستیک نباید صاف و صیقلی باشد و بهتر است به مانند سنگ آنتیک دارای عاج و برجستگی باشد.چرم نیز به عنوان متریالی طبیعی در فرم خام و فرآوری نشده آن مناسب این تم دکوراسیون است و برای مبلمان و آیتم های دکوراتیو مصرف میشود.

تزئینات در سبک روستیک:

ویژگی اصلی تزئینات در دکوراسیون روستیک سادگی، طبیعی بودن و دست ساز بودن آنها است. در صورت داشتن این 3 ویژگی میتوانید از هر آیتمی به منظور افزایش دوچندان زیبایی محیط خود استفاده کنید.شومینه یکی از آیتم های اصلی این سبک است و در واقع نشیمن بدون آن خالی از لطف است. خیلی بهتر است که شومینه چوب سوز و ساخته شده از سنگ باشد.

رنگ در سبک روستیک:

تم رنگی روستیک خنثی و در برخی مواقع گرم است. سعی کنید از رنگ های متفاوت استفاده نکنید و تمام تم رنگی یکپارچه باشد. البته میتوانید تنالیته رنگی در یک طیف را لحاظ کنید تا محیط چشم نواز تر باشد.رنگ های قهوه ای، کرم، اخرایی، فالو هارمونی مناسبی را به فضای شما میدهند.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد