Image
انواع متریال‌های بین کابینتی و دیوارپوش جدید و مدرن رایج در بازار

انواع متریال‌های بین کابینتی و دیوارپوش جدید و مدرن رایج در بازار

آشپزخانه از مهم ترین بخش های خانه است وبه همین دلیل است که کابینت، لوازم برقی و سایر وسیله های کوچک و بزرگ، سهم قابل توجهی در زیبایی دکوراسیون آن دارند.

برخلاف زمان های گذشته، امروزه اکثر آشپزخانه ها در دیدرس قرار دارند و جلب توجه میکنند. بنابراین بسیار مهم است که چگونه طراحی شود و سبک و مدل آن با سبک چیدمان منزل حداکثر هماهنگی را دارا باشد.

یکی از مهم ترین بخش هایی که باید در دکوراسیون آشپزخانه به آن توجه نمود، کابینت بندی و کاشی بین کابینتی است. حال اگر دنبال این هستید که برای ما بین کابینت بندی آشپزخانه ی خود یک انتخاب و ترکیب ایده آل داشته باشید، با ما همراه باشید.

بین کابینتی چیست؟

بین کابینتی که به آن (back splash) گفته میشود، فضای خالی بین کابینت های بالایی و پایینی است که کابینت بالایی را از پایینی جدا میسازد و معمولاً با کاشی ها، سنگ های مصنوعی و یا برچسب های بین کابینتی به نوعی پوشش دهی و تزئین میشود.

این دیوار پوش ها صرفاً کارکرد زیبایی ندارند بلکه به نوعی همانند یک محافظ عمل میکنند. به عنوان مثال، اگر دیوار آشپزخانه ی شما از جنس کاشی است، میتوانید از یک دیوار پوش با جنس سنگ مصنوعی، برای پوشش دیوار استفاده کنید.

چرا باید از سنگ مصنوعی برای بین کابینت ها و دیوار پوش استفاده کرد؟

بین کابینتی سنگ مارمونایت شب تاب رادیانت

خیلی واضح است، زمانی که شما کابینت بندی آشپزخانه تان را تکمیل میکنید، تنها نقطه ای که پس از کابینت ها، توجه را به خود جلب میکند، دیوار ما بین آن است.

اگر دیواری خالی از کابینت بود، میتوانید ابتدا با دیوار پوش های شیک و مدرن آن را زینت داده و سپس از قفسه های ریز و درشت به عنوان دکور، بهره ببرید.

چون معمولاً در کشور ما از دیرباز تا به کنون، تنها از متریال سرامیک و گچ، برای پوشش دیوار استفاده میگردید، به همین دلیل امروزه طراحی و تولید دیوارپوش ها با متریال های متفاوت، این تنوع را به منازل شما به ارمغان آورده و باعث شیک تر دیده شدن دکوراسیون آشپزخانه شما گردیده است.

چرا دیوارپوش‌های آشپزخانه از لحاظ مراقبتی، اهمیت دارند؟

دیوارپوش تلویزیون با سنگ اس پی ال

فاصله ی بین اجاق گاز تا هود، همیشه در معرض قطرات چربی سر سختی است که معمولاً در دید ما نیستند، اما رفته رفته به مرور زمان با روی هم انباشته شدن، باعث رنگ گرفتن کاشی ها و گچ های بین کابینتی میشوند و ظاهر بدی به آشپزخانه شما میدهند و معمولاً پس از رنگ گرفتن، به سختی پاک میشوند.

همچنین به غیر از فضای بین هود و اجاق گاز، فضای پشت سینک هم، همواره در تماس با قطرات آب است، که رفته رفته باعث آهک گرفتن آن میشود و پاک کردن آن دشوار و غیرممکن میشود.

اما این مشکل را سنگ های مصنوعی برایتان به آسانی حل کرده است، با توجه به یکپارچه بودن سنگ های مصنوعی و اسلب های بزرگ آن، با نصب آن در بین کابینت ها، باعث میشود هیچ درز و فضای خالی باقی نماند و با طراحی مهندسی شده ای که دارند، باعث میشوند چربی ها تا زمان نظافت آن ها، به خورد سنگ نرفته و رنگ نگیرد و به راحتی با یک دستمال نمدار، هرگونه آلودگی از آن ها زدوده میشود.

انواع بین کابینتی ها و متریال آن ها

ست کردن بین کابینت ها و صفحه کابینت یا کد برلا دارک spl و نورپردازی مخفی

در زمان های قدیم، اولین انتخاب افراد برای بین کابینتی، کاشی کاری بود. ولی امروزه این متریال تقریباً از مد افتاده و تکراری شده و حتی با وجود تنوع طرح و رنگ در آن، کمتر کسی سراغ آن میرود. اما هستند کسانی که این متریال را به دلیل قیمت ارزان آن، برای بین کابینت های خود انتخاب میکنند.

در مقابل، دیگر متریال های لوکس و با دوام نیز در بازار طراحی و تولید شده اند و با نصبی که شبیه به کاشی و چه بسا آسان تر از آن دارند، کار شما را راحت تر از قبل میکنند. این متریال ها بسته به قیمت و کیفیت شان، تنوع بالایی دارند و انتخاب را برای شما راحت تر از قبل کرده اند.

در ادامه شما را با انواع بین کابینتی آشنا میکنیم :

بین کابینتی طرح کاشی با نمای سنگ مرمریت

برای داشتن نمایی از سنگ مرمریت، یک کاشی چینی حرفه ای با قیمت بالا میتواند انتخاب شما باشد. اما توجه کنید امروزه کمتر کسی از سنگ مرمریت، به عنوان بین کابینتی استفاده میکند، دلیل آن میتواند قیمت بالا و تنوع کم آن باشد.

بین کابینتی آینه ای

یکی از گزینه های لوکس و هنری برای دیوارپوش آشپزخانه آینه است که معمولاً کمتر در دکوراسیون داخلی از آن بهره برده می شود. آینه دیواری می تواند یک گزینه تزئینی شیک و البته فانتزی برای دکوراسیون آشپزخانه شما باشد. از معایب این متریال میتوان به این اشاره کرد که آینه کاری، ممکن است به دلیل انعکاس تصاویر، فضای آشپزخانه را شلوغ نشان دهد و بعد از مدتی باعث دلزدگی میشود.

بین کابینتی فلزی

آنهایی که میخواهند کمی طعم و مزه کلاسیک و آهنین به طراحی داخلی آشپزخانه خود بدهند، می توانند به سراغ دیوارپوش بین کابینتی فلزی بروند که از جنس فولاد ضد زنگ هستند.

استفاده از این دیوارپوش ها نمایی نیمه براق و متالیک به دیزاین منزل شما می دهند و چون خیلی در آشپزخانه های ایرانی از آنها استفاده نمی شود، یک انتخاب جدید به حساب می آیند. از معایب بین کابینتی فلزی میتوان به این اشاره کرد که جنس فلز ممکن است فضای آشپزخانه ی شما را بی روح و صنعتی نشان دهد.

بین کابینتی آجری

آجر، متریال دیگری از دیوار پوش های کلاسیک است و مناسب کسانی است که میخواهند آشپزخانه، نمایی قدیمی و تا حدی موزه ای شکل به خود بگیرد.

دیوار پوش های آجری در بین کابینت های مدرن یک تضاد ظاهری زیبا را رقم می زنند و با کابینت های کلاسیک به خوبی ست می شوند. اما بسیاری ممکن است این تضاد را دوست نداشته باشند و ترکیب آجر را با کابینت های مدرنیته، جالب ندانند.

بین کابینتی کاشی های چینی و سرامیک

کاشی و سرامیک بین کابینتی با طرح های سنتی و شلوغ

کاشی برای آشپزخانه با سبک مدرنیته و یا سنتی، با طرح های گوناگونی که دارد، گزینه ی مناسبی است. اما از معایب کاشی های سرامیکی این است که نصب آن ها زمانبر است و با آمدن متریال های نوین همانند سنگ های مصنوعی، برچسب های بین کابینتی و... که نصب آسانی دارند، کاشی و سرامیک دمده شده اند.

برچسب های بین کابینتی

این برچسب ها با طرح ها و متریال های متفاوتی که دارند، بهترین و سریعترین و ارزانترین راه برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه هستند. اما از نزدیک ظاهرشان کمی متفاوت است و در طولانی مدت دوام بالایی ندارد.

 و همچنین زمانی که بخواهید ظاهر جدیدی، برای دیوار یا بین کابینت های آشپزخانه تان امتحان کنید، به راحتی کنده میشوند و کار شما را بسیار آسان میسازند.

این برچسب ها در طرح های چوبی، سنگ مصنوعی، سرامیکی و ... در بازار موجود است.

بین کابینتی چوبی

سنگ مصنوعی اس پی ال طرح چوب کد ویلو

این نوع پوشش بین کابینتی، برای طرح هایی که میخواهند زیبایی و حس و حال روستا را ایجاد میکنند، استفاده میشود.

اما با توجه به شرایط آشپزی و شست وشو در آشپزخانه تان، گزینه مناسبی نیست و نیاز به مراقبت بسیار زیاد دارد.

بین کابینتی موزاییکی

این کاشی ها با سایزهای کوچکتری که نسبت به بقیه متریال ها دارند، به آشپزخانه شما طرح سنتی داده و همانند یک اثر هنری می باشند. اما ممکن است به دلیل ریز نقش بودنشان، بعد از مدتی برایتان شدیداً تکراری شوند.

همچنین خیلی وقت است که در طراحی آشپزخانه از مد افتاده اند.

انواع بین کابینتی سنگ مصنوعی

بین کابینتی سنگ مصنوعی مارمونایت با طرح پاندا

سنگ مصنوعی مامونایت

ساخته شده از مواد اصلی کورین و کوارتز است به همین دلیل هم خواص سنگ هر دو را دارا میباشد واز طرفی به دلیل طرح ها و برجستگی های سطحی آن  ظاهری مشابه سنگ های طبیعی دارد.

کاربرد مارمونایت همانند صفحات کورین و کوارتز می باشد که عمدتاً جهت رویه کابینت، کانتر آشپزخانه، رویه میز، کلیه دیوارهای داخلی و ... استفاده می شود.

بین کابینتی صفحات اس پی ال (SPL)

صفحه کابینت اس پی ال برلا دارک مولتی کالر

این صفحات نسل جدیدی از کامپکت می باشند؛ از فشرده شدن 1000 لایه از ورق های کاغذی آغشته به رزین تحت دما و فشار بالا تولید میشوند. در اصل HPL تحت فشار و دمای بالا پرس میشود و یک محصول سخت به نام SPL را به ما میدهد.

مزایای بین کابینتی اس پی ال

 • ضد حریق بودن
 • داشتن ضخامت 2 میل مخصوص بین کابینتی و دیوارپوش ها
 • آنتی باکتریال بودن
 • مقاوم بودن در برابر خط و خش
 • ابعاد قابل توجه و مناسب برای اجرای راحت اشاره کرد.

گرانیت کورین و گرانیت ساده

هنگامی که شما شروع به مقایسه کورین و گرانیت می کنید، به سرعت می توان فهمید که این دو متریال بسیار متفاوت هستند. قبل از بیان جزئیات، مقایسه را با یک خلاصه سریع شروع می کنیم.

ویژگی ها و مزایا صفحات کورین

 • ظاهر زیبا و دوام بالا
 • تنوع رنگ و طرح های شیک و کلاسیک
 • قابلیت اجرای یکپارچه و بدون درز
 • قابلیت انعطاف بالا (کانترهای فانتزی)
 • مقاومت بالا در برابر گرما و ضربه
 • ضد لک، باکتری و حریق
 • کاملا بهداشتی و آنتی باکتریال
 • قابلیت ساب و پولیش

سنگ کورین دارای صفحات یکپارچه و بدون درز می باشد که بدلیل طرح زیبا، تنوع رنگ و ویژگی های عالی در پروژه های صنعتی، تجاری، آزمایشگاهی، مسکونی و … استفاده می شود که البته امروزه بیشترین کاربرد آن ها در آشپزخانه و دکوراسیون داخلی می باشد.

سختی و مقاومت کورین نسبت به گرانیت در مورد خراش ها کم تر است،  لکه دار نمیشود و نیاز به نگهداری زیادی ندارد.

گرانیت خیلی سخت خراش بر میدارد و مقابل درجه ی حرارت خیلی بالا مقاوت خوبی دارد، اما گرانیت هر سال می بایست رویه آن ساب بخورد تا لکه دار نشود.

بین کابینتی سنگ طبیعی 

بین کابینتی سنگ طبیعی

این نوع سنگ، گرمای خاصی به آشپزخانه شما میبخشد، اما در مقابل، نصب آن به علت ضخامت بالا 12 میل، کمی سخت و زمان بر است و قیمت آن، به مراتب گران تر از بقیه متریال ها است.

نکات مهم هنگام خرید بین کابینتی

رنگ و مدل کابینت بندی

رنگ کابینت و بین کابینتی باید مکمل همدیگر باشند. استفاده از جدول رنگهای مکمل همدیگر، کمک شایانی به شما خواهد کرد. میتوانید متریال هایی انتخاب کنید که هزینه بر نباشد و در آینده بتوانید آن را تغییر داده و بین کابینتی جدید بزنید. صفحه سنگ های مصنوعی بهترین انتخاب در این زمینه برای شما هستند.

قیمت بین کابینتی

دقت کنید قیمت تمامی متریال ها با هم یکسان نیست و بسته به نوع مواد به کار رفته در آن، تغییر قیمت دارند. اما چون بین کابینتی، مسئله ای هزینه بر نیست، میتوانید بهترین ها را انتخاب کنید زیرا در ابعاد کوچکتر، هزینه های کمتری نیز خواهند داشت.

کیفیت بین کابینتی

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید، کیفیت است. همانطور که گفتیم، چون بین کابینتی ها مدام در معرض لکه گرفتن هستند، باید متریالی انتخاب کنید که بتواند به راحتی تمیز شود.

همچنین اگر از بین کابینتی های چسب دار استفاده کنید، باید متریالی انتخاب کنید که چسب آن استحکام بالایی داشته باشد.

بین کابینتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

بین کابینتی اس پی ال کد انزو گلد

 • در برابر مواد شوینده مقاوم باشد
 • ضد ضربه باشد
 • ضد حرارت باشد
 • درز نداشته باشد
 • مراحل نصب کردن بین کابینتی ها:
 • نصب دقیق کابینت ها
 • محاسبه اندازه های دقیق صفحات بین کابینت ها
 • جدا کردن جای دقیق پریزها و کلید برق ها
 • پوشاندن جای درزهای کابینت ها با ملات مناسب
 • بند کشی
 • تراز سازی
 • تمیز کردن سطح کاشی ها
 • درزگیری فاصله بین کاشی ها
 • در نهایت، پاک کردن سریع روی کاشی ها از سیمان و گچ

با توجه به مراحل طولانی و هزینه و زمان بر بودن نصب کاشی ها، در بین کابینت ها، میتوانید به جای کاشی های بین کابینتی، از انواع صفحه کابینت های سنگ مصنوعی و یکپارچه استفاده کنید، زیرا هم باعث صرفه جویی در زمان شما میشوند و هم ظاهر بسیار تمیزتری نسبت به کاشی کاری دارند و آسیبی به کابینت و صفحه ی رویی آن، نمیزنند.

نسل جدید از دیوار پوش های جذاب

دیوارپوش لابی ساختمان با spl طرح گلکسی

در دهه های قبلی، از رنگ پاستل و معمولی و کاغذ دیواری برای تزئین و پوشش دیوار استفاده میشد.

امروزه با ورود متریال های جدید، دیوار پوش های بسیار جذابی به میدان آمده اند که انتخاب را برای ما سخت تر کرده اند.

نسل قدیم دیوار پوش ها، از سنگ و چوب بود اما در نسل جدید، دیوار پوش ها معمولا از جنسPVC ، صفحه سنگ های مصنوعی، صفحات چرمی و... هستند که در دو نوع تولید میشوند، دیوار پوش های سه بعدی و تک بعدی.

جمع بندی

با توجه به توضیحات بالا، باید ببینید که کدام مدل دیوار پوش با دکوراسیون و سلیقه ی شما بیشترین هماهنگی را دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و به روز در زمینه کابینت بندی، صفحه روی کابینت و بین کابینتی های آشپزخانه همچنین جدیدترین طراحی و دکورهای آشپزخانه میتوانید به دیگر مقالات ما در این زمینه مراجعه کنید.

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد
 • Instagram
 • Whatsapp

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد