Image
معرفی سبک دکوراسیون صنعتی در معماری داخلی

معرفی سبک دکوراسیون صنعتی در معماری داخلی

 سبک دکوراسیون صنعتی یکی از پرطرفدارترین سبک ها در طراحی داخلی به شمار می رود. مدل طراحی صنعتی الگو گرفته از طراحی انقلاب صنعتی اروپا می باشد.

سبک دکوراسیون صنعتی شما را به حس و حال قرن 17 و 18 خواهد برد، مثلاً استفاده از چوب و آجر در طراحی داخلی از نشانه های آن است. شما در این سبک نمای داخلی و دیوارها را بدون هیچ گونه پوششی مشاهده خواهید کرد. از ویژگی های این سبک به نمایش گذاشتن پشت صحنه و پس زمینه کار می باشد.

طراحی صنعتی بیننده را به زمان های گذشته خواهد برد. دکوراسیون صنعتی، شاید برای ما ایرانیان به این معنی باشد که درحال حاضر در خانه مان، لوازم 30 سال پیش را مشاهده می کنیم. این لوازم می تواند برای سالمندان حس خوب و نوستالژیک ایجاد کند، اما نمی تواند برای جوانان چندان خوب و جذاب به نظر برسد. مگر اینکه طراحی صنعتی را با سبک دکوراسیون مدرن ترکیب کرد.

از سبک دکوراسیون صنعتی در چه مکان هایی میتوان استفاده کرد؟

harakteristika i primenenie chernogo kirpicha 11

 • این سبک میتواند در مکان های بازسازی شده مثل انبار و فضاهای صنعتی مانند کارخانه ها، به کار گرفته شود. همچنین آپارتمان هایی با سقف بلند، فضاهای تجاری و اداری و آپارتمان های مدرن نیز می تواند برای اجرای این سبک مناسب باشند. اگر از طراحی صنعتی خوشتان آمده می تواند در هر مکانی آن را پیاده کنید.
 • توجه داشته باشید که متریال های مورد استفاده در این نوع سبک، خام و بدون هیچ گونه پرداخت و روکشی هستند، در واقع شما می توانید موادی مانند: آلومینیوم، فلز، آجر و... را به صورت مستقیم در این نوع سبک مشاهده کنید.
 • علاوه بر این موارد در سبک دکوراسیون صنعتی تجهیزات گرمایشی، سرمایشی، کابل های برق و... بدون هیچ گونه پوششی می باشند و قابل رؤیت هستند.
 • این نوع سبک از دکوراسیون داخلی با تلفیق صمیمیت و گرما و عناصر شیک و مدرن امروزی و عناصر قدیمی جلوه ای خاص و زیبا را به منزل شما می بخشد.
 • علاوه بر این بد نیست بدانید که حتی این نوع سبک، به انتخاب اثاثیه و نوع چیدمان آن ها و مبلمان توجه خاصی می کند.

استفاده از مصالح ساختمانی ساده

در این نوع سبک از مصالح ساختمانی به صورت ساده و همان گونه که هستند بهره گرفته می شود.

در واقع از بین مصالح پر کاربردی که به صورت گسترده در سبک دکوراسیون صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به مواردی همچون چوب، فلز، آجر و بتن اشاره کرد.

موارد استفاده از این نوع مصالح در دکوراسیون صنعتی:

استفاده از آجر و بتن

ویژگی های سبک دکوراسیون صنعتی

در انبارها و کارخانه های صنعتی قدیمی، بتن و آجر یکی از پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی به شمار می رفتند. از این رو از این دو مصالح بدون هیچ گونه پوششی در دکوراسیون صنعتی استفاده می شود.

استفاده از سطوح فلزی و چوبی

در دکوراسیون به سبک صنعتی، علاوه بر این که استفاده از بتن و آجر زیاد به چشم می خورد، از مصالح دیگری مثل فلز و یا چوب نیز بهره گرفته می شود. به گونه ای که شما می توانید از  پنل های چوبی در سقف و فلز در ساخت در و پنجره ها و سنگ برای راه پله خانه خود استفاده کنید تا به این نوع سبک مورد نظر دست پیدا کنید.

همچنین توجه کنید که مصالحی مثل فلز و چوب  در این نوع سبک نقش بسیار مهم و اساسی دارند. به گونه ای که در اثاثیه منزل همچون میز ها، مبلمان، پیشخوان، آشپزخانه و... نیز از این نوع مصالح کمک گرفته می شود.

استفاده از رنگ های طبیعی و خنثی

در سبک دکوراسیون صنعتی استفاده از رنگ های سر زنده و روشن کاربردی ندارد و باید به جای استفاده از این نوع رنگ ها از رنگ های خنثی و تیره استفاده کرد.

البته جالب است بدانید که برای از بین بردن فضای خشک و سرد موجود در دکوراسیون صنعتی از رنگ های خرمایی و قهوه ای به عنوان رنگ غالب بر سردی بهره گرفته می شود و از دیگر رنگ های خنثی و سرد برای وسایل و اثاثیه کوچک تر استفاده می کنند.

البته به این نکته نیز توجه کنید، استفاده از رنگ خاکستری در کنار رنگ سفید می تواند جلوه و ترکیب خاصی را در دکوراسیون صنعتی به شما ببخشد.

استفاده از مبلمان و وسایل مناسب

استفاده از آجر در سبک دکوراسیون صنعتی

همان گونه که از نام این نوع سبک مشخص می باشد، سبکی است که وسایل تزئینی و مبلمانی که حس و حال فضای قرن ۲۰ را تداعی می نمایند، مناسب و بهترین گزینه برای انتخاب اثاثیه برای دکوراسیون و دیزاین داخل منزل می باشد.

همچنین باید توجه داشته باشید که بسیاری از افراد شرایط و یا امکان زندگی در مکان های بازسازی شده ی صنعتی را ندارند از این رو برای آن که بتوان حس و حال فضای صنعتی را به وجود آورد باید اثاثیه و مبلمانی که هماهنگی دارند و مناسب با این نوع سبک هستند را انتخاب نمود.

البته باید دقت کنید که در کنار موارد گفته شده در انتخاب وسایل باید کارایی آن ها در نظر گرفته شود و از هر گونه افراط دوری کرد.

نکات مهم و مواردی که باید در دکوراسیون صنعتی خود به کار ببرید:

استفاده از مبلمان و دکوریجات قدیمی

شما برای این که به این نوع سبک دست پیدا کنید می توانید بخشی از اثاثیه و مبلمان خود را از لوازم قدیمی انتخاب نمایید.

البته به خاطر داشته باشید که اگر به این وسایل دسترسی ندارید، می توانید اثاثیه و وسایلی را انتخاب کنید که ظاهر آن ها مثلاً از وسایل کارخانه های قدیمی الهام گرفته شده باشد.

استفاده از قاب عکس و تابلو نقاشی

برای آن که فضای یک نواخت سبک دکوراسیون صنعتی را از بین ببرید می توانید از یک یا دو قطعه بزرگ از تابلوی نقاشی و یا قاب عکس برای تزئین دیوارها استفاده کنید.

این امر می تواند به زیبایی و کاهش یک نواختی سبک صنعتی کمک زیادی به شما بکند.

استفاده از گل و گیاه

شما می توانید با استفاده از گل و گلدان های سرسبز و با طراوت، جریان زندگی را در دکوراسیون خود بهتر کنید.

لوله و اتصالات نمایان

لوله و اتصالات نمایان که شامل اتصالات برق، سرمایشی و گرمایشی می باشد از جمله مهم ترین عناصر در سبک دکوراسیون صنعتی هستند.

پس اگر قصد دارید یک فضای صنعتی را درست کنید، به هیچ عنوان  آن ها را مخفی نکنید.

البته اگر چنین اتصالات نمایان را در فضای مورد نظر ندارید نگران نباشید، بلکه شما می توانید وسایلی همچون لوله را در ساخت وسایل و دکوریجات های خود استفاده کنید.

نورپردازی در طراحی سبک دکوراسیون داخلی

qsevl5qlmbgr

در فضا هایی که از سبک صنعتی برای طراحی دکوراسیون داخلی خود استفاده می کنید، توجه کنید که محیط تاریک نباشد زیرا در این صورت محیط منزل شما شبیه به یک کارخانه متروکه خواهد شد!

طراحی نشیمن به سبک دکوراسیون صنعتی

Webp.net resizeimage 99 1

طراحی اتاق نشیمن به سبک صنعتی به دلیل ظاهر خاص و عجیبی که دارد و همچنین ارزان بودن متریال های موجود در آن، محبوبیت خاصی را در بین افرادی که به این سبک علاقه دارند، دارد.

برای این که یک نشیمن به سبک صنعتی داشته باشید می توانید به دو صورت زیر عمل کنید:

 1. استفاده از دیوار، کف پوش، سقف پوش صنعتی و...
 2. پر کردن سالن با استفاده از لوازم‌ جانبی صنعتی و مبلمان

البته توجه داشته باشید که روش ساده برای اجرای سالن نشیمن به سبک‌ صنعتی استفاده از روش اول و وارد کردن ویژگی های این نوع سبک به دکوراسیون می باشد.

 • به طور مثال دیوارهای آجری با رنگ سفید یا قرمز انتخاب نمایید، شما می توانید تمام دیوار های منزل و یا فضای مورد نظر خود را با آجر طراحی و یا می توانید فقط قسمتی از دیوار مورد نظر خود را با آجر طراحی کنید.
 • اگر امکان یا زمان انجام این طرح را ندارید می توانید با استفاده از پنل های دیوارپوش سنگ مصنوعی مانند دیوارپوش مارمونایت و اس پی ال، که همان حس و حال سنگ طبیعی را به شما می دهند، این سبک را به اجرا در بیاورید.
 • علاوه بر این‌ می توانید در نشیمن خود از کف پوش های بتنی صیقل داده شده نیز استفاده کنید.
 • البته اگر امکان این را ندارید تا سبک اول را به اجرا بیاورید می توانید از روش دوم یعنی انتخاب اثاثیه به سبک صنعتی استفاده نمایید.
 • برای رسیدن به این هدف باید مبلمان های نشیمن خود را به گونه ای انتخاب کنید که در آن قطعات فلز یا چوب به کار گرفته شده باشد.
 • همچنین انتخاب عسلی و یا میز های فلزی و چوبی نیز می تواند به صنعتی شدن دکوراسیون نشیمن شما کمک زیادی  بکند.
 • البته لامپ های بدون پوشش یا لوستر های حبابی نیز می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک بیشتری بکنند.

آشپزخانه به سبک دکوراسیون صنعتی:

منابع روشنایی در سبک دکوراسیون صنعتی 4 1

طراحی آشپزخانه به سبک صنعتی و همراه شدن آن با متریال های ساده و پرداخت نشده ای مانند: آجر و چوب می تواند فضای کل خانه را تحت تأثیر قرار بدهد، چرا که آشپزخانه قلب هر خانه ای محسوب می شود.

لوله های نمایان شده در قسمت هود و لامپ های جزیره ای آویزان نیز می تواند فضای آشپزخانه شما را صنعتی کند.

همچنین استفاده از کابینت هایی که با چوب تهیه و نصب شده اند نیز می تواند به زیبا تر شدن آشپزخانه کمک شایانی بکند.

علاوه بر همه ی این ها ترفندی که می تواند فضای آشپزخانه شما را صنعتی و گرم نشان بدهد ترکیب کابینت های چوبی طبیعی خام با بین کابینتی های سنگ مصنوعی و صندلی ها و سیستم نور پردازی صنعتی می باشد، همچنین صفحه کابینت های مدرن مانند اس پی ال و مارمونایت و برخی کد رنگ های کورین، می تواند به صنعتی و مدرن شدن آشپزخانه بسیار تأثیرگذار باشد.

طراحی حمام به سبک‌ دکوراسیون صنعتی

industrial bathroom with large concrete shower

حمام به سبک دکوراسیون صنعتی یک حمام‌ بسیار متفاوت است و ما را به یاد انبار و کارخانه های متروکه قدیمی می اندازد.

تمام اجزا و عناصر در سبک دکوراسیون حمام صنعتی قابل روئیت است و می توان گفت این نوع دیزاین یکی از صادقانه ترین سبک های دکوراسیون داخلی است بخاطر اینکه هر متریال استفاده شده در این نوع سبک قابل مشاهده می باشد.

درست است که این سبک خاص پسند است ولی در چند سال اخیر افراد زیادی به این نوع سبک روی آوردند و آن را در ساختمان خود به اجرا گذاشتند.

در طراحی این نوع حمام ها از متریال هایی همچون سنگ، چوب و فلز استفاده می شود، در واقع می توان گفت در این نوع سبک هر چیزی که بتواند شما را به سبک دکوراسیون صنعتی نزدیک تر کند ارزشمند تر است.

همچنین استفاده از وسایلی که چهره کهنه دارند می توان به شما کمک فراوانی بکند، علاوه بر همه این ها رنگ های خنثی و سرد نیز سبب بهتر شدن دیزاین حمام می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله از سایت افراش پلاس سعی کردیم اطلاعات ارزشمند و مفیدی را در زمینه سبک دکوراسیون صنعتی در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم.

این سبک از دکوراسیون داخلی بسیار زیبا و خاص می باشد ولی سلیقه افراد بسیاری نیست و فقط افرادی که به ساختمان هایی با سبک قدیمی یا محیط های صنعتی علاقه دارند مناسب می باشد.

به صورت خلاصه و کلی می توان گفت که برای رسیدن به این نوع سبک نیازی نیست هزینه زیاد و خاصی بکنید فقط از متریال هایی مثل بتن، آجر، و فلز در حالت معمول و بدون پوشش بهره بگیرید.

شما می توانید از این نوع سبک در قسمت های مختلف منزل خود از جمله: حمام، آشپزخانه، نشیمن، اتاق خواب و ... استفاده کنید.

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد
 • Instagram
 • Whatsapp

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد