Image
5 نکته مهم + ویژگی های سبک روستیک

5 نکته مهم + ویژگی های سبک روستیک

این نوع از دکوراسیون، بافتی روستایی، طبیعی و گرم را در منزل شما به ارمغان می آورد. عناصر طبیعی را بیشتر به چشم می آورد و تأکید بر این دارد که بافت ساده و بی آلایش بر خانه حاکم باشد.

معماران و طراحان، در سبک روستیک برای طراحی و معماری دیوار، سقف و کف خانه از المان های طبیعی مانند سنگ و چوب استفاده می کنند و کمترین تغییرات را روی آنها انجام می دهند. به نوعی این متریال ها را با طبیعی ترین حالت خود در منزل شما اجرا میکنند. این یکی از ویژگی های سبک روستیک است.

در ادامه به پنج نکته مهمی که درباره سبک روستیک باید بدانید می‌پردازیم:

1.در سبک روستیک عناصر طبیعی بیشترین نقش را ایفا می کنند

عنصر طبیعی چوب در سبک روستیک

در این سبک استفاده از عناصر طبیعی به این معنا است که برای تکمیل سقف یا دیوار و یا کفپوش منزل شما باید تماماً از عناصر طبیعی استفاده کنید. در این سبک، از متریال چوب به عنوان کفپوش برای منزل شما استفاده می گردد دیوار ها نیز ممکن است به سلیقه شما با سنگ یا چوب پوشش دهی شوند.

اینکه از متریال سنگ طبیعی یا چوب به عنوان دیوار پوش استفاده شود، بستگی به نوع جنس آن دارد که اگر بخواهید از سنگ هاس ایرانی و چوب معمولی مثل MDF استفاده کنید، مقرون به صرفه است ولی برای کسانیکه کیفیت و دوام برایشان حرف اول را میزدند مناسب نیست. از طرفی هم استفاده از نمونه های خارجی و با کیفیت، قطعاً هزینه ی بالایی را میطلبد. اما جای نگرانی نیست، شما میتوانید از متریال های سنگ مصنوعی که در بعضی از مدل های آن، کد هایی کاملاً مشابه سنگ طبیعی تولید میشوند، بهره ببرید.

2.سبک دکوراسیون روستیک تقریباً دست ساز، منحصر به فرد، سنگین و ساده است

چرا سبک دکوراسیون روستیک منحصر به فرد است؟

این به این معنی است که سبک روستیک، بافت بخصوصی دارد. بنابراین عناصر آن بیشتر دست ساز و طبیعی هستند. زیرا وسیله های مورد استفاده برای تکمیل این سبک، بیشتر متریال های انحصاری هستند و شما نمی توانید در هر بازاری آنها را بیابید. در نتیجه باید برای تکمیل دکوراسیون خود، اجناسی را تهیه کنید که مختص سبک روستیک باشند. معمولاً این عناصر کمیاب و گران قیمت هستند.

چرا سبک دکوراسیون روستیک سنگین است؟

سبک روستیک سبکی سنگین و گرانباری است. در این سبک غالباً از عنصر های سنگین و با ارزش همانند چوب و سنگ استفاده می شود.

چرا چوب و سنگ را عنصری سنگین می نامیم؟ زیرا اگر بخواهید مبلمان خود را با چوب و سنگ تکمیل کنید، مثلاً میز آشپزخانه تان از جنس چوب طبیعی باشد، قطعاً وزن و هزینه ی سنگینی خواهد داشت.

3.استفاده از فلز برای تکمیل دکوراسیون به سبک روستیک

برای تکمیل دکوراسیون، در خلق بهترین اثر از این سبک باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که از فلز های غیر براق برای تکمیل دکوراسیون خود استفاده نمایید. زیرا فلز براق زیاد مورد استفاده معماران قرار نمیگیرد، مگر به دلخواه خودتان.

مثلاً در انتخاب لوستر، شیرآلات و دیگر عناصر موجود در نشیمن یا اتاق خواب و آشپزخانه خود، می توانید از فلز مس بهره ببرید زیرا فلز مس بیشترین میزان هماهنگی و تناسب را با عنصر چوب و سنگ دارد. به عبارتی سبک روستیک سبکی آرام، بدون درخشش و دور از تجملات است بنابراین استفاده از فلزات براق در این سبک رایج نیست. این یکی از ویژگی های سبک روستیک است.

4.استفاده از سنگ در سبک روستیک

چون سنگ های طبیعی و ابزار نخورده به تنهایی قابلیت این را ندارند که به عنوان کفپوش برای منزل شما استفاده گردند، می‌توانید از آن ها برای دیوارهای اطراف شومینه، اطراف تلویزیون و یا استفاده از قطعات مستطیلی سنگ برای پله ها بهره ببرید و دکوراسیون خود را تکمیل کنید. البته در صورت استفاده از سنگ های مصنوعی، این گزینه صدق نمیکند زیرا هیچ محدودیتی در ابزار زدن و استفاده از آنها وجود ندارد. همینطور برخلاف سنگ های طبیعی در ضخامت های متفاوت و کم برای کاربرهای مختلفی مانند دیوارپوش، بین کابینتی و غیره موجود میباشند.

5.ایجاد بافت در سبک روستیک

ترکیب چندین عنصر و ایجاد بافت در سبک روستیک

  • برای ایجاد یک بافت دلنشین و چشم نواز در سبک روستیک، باید به ترکیب رنگ، دکور، منسوجات و دیگر عناصر منزل نیز توجه کنید.
  • به عنوان مثال برای داشتن یک دکوراسیون ایده آل، میتوانید برای ترکیب رنگ مبلمان خود از رنگ های نود و بژ، و رنگ های کرم، قهوه ای، سفید صدفی و خاکستری که بیشترین تناسب را با چوب و سنگ دارند، انتخاب کنید.
  • به یاد داشته باشید که تفاوت رنگ زیادی در منزل خود ایجاد نکنید، یعنی از سه الی پنج توده ی رنگی برای تکمیل دکوراسیون خود استفاده کنید. زیرا تفاوت رنگ زیاد، اصالت دکوراسیون شما را زیر سوال می ‌برد و آن حس طبیعی بودن و سادگی را از دکوراسیون شما میگیرد.
  • استفاده از منسوجات و دکوری های متناسب با سبک روستیک را فراموش نکنید. پتو های بافته شده برای مبلمان، سبدهای حصیری، سینی های سنگ طبیعی، شمع های ریز و درشت و گلدان، نمونه هایی از منسوجات هم تراز با سبک روستیک هستند.

سبک روستیک در آشپزخانه:

دیوار  آشپزخانه با کمد به سبک ر وستیک

اگر میخواهید آشپزخانه خود را با سبک روستیک تکمیل کنید میتوانید متریال کابینت های خود را از چوب های راش، گردو و... انتخاب کنید. همچنین میتوانید شیرآلات خود را از متریال هایی با جنس نقره یا مس انتخاب کنید. برای داشتن یک ترکیب ایده آل و چشم نواز سعی کنید از رنگ های مات در تکمیل آشپزخانه خود استفاده کنید. همانطور که قبل تر گفتیم براقیت و درخشندگی لوازم، ظاهر زیبایی به سبک شما نمی دهد. در نتیجه سعی کنید کابینت ها و صفحه کابینت هایتان هم مات باشد. مثلاً به جای انتخاب کابینت های گلاس براق، از نوع مات آن استفاده کنید. همچنین از صفحه کابینت هایی مانند مدل مات و ساده ی طرح کربن SPL استفاده کنید. (برای دیدن نمونه های مدل کربن اس پی ال، به صفحه کابینت SPL مراجعه کنید.)

سبک روستیک به شیوه ی مدرن:

شاید سلیقه شما به گونه ای باشد که دکوراسیون مدرن را دوست داشته باشید و هم بخواهید که از عناصر طبیعت در آن بهره ببرید. می توانید برای رسیدن به دکوراسیون دلخواه خود، از ترکیب سبک روستیک با سبک مدرن استفاده نمایید.

نتیجه گیری:

به این نکته توجه داشته باشید، سبک روستیک سبکی است که شما نمی توانید هر زمان که بخواهید تغییر دکوراسیون انجام دهید! یعنی اگر این سبک را برای اجرا در طراحی دکوراسیون داخلی خود انتخاب کرده‌ اید باید طولانی ترین مدتی که میتوانید در آن خانه سکونت داشته باشید را در نظر بگیرید. زیرا به دور از هزینه های زیاد تغییر دکور، متریال هایی که در سبک روستیک استفاده میشوند معمولاً کمیاب و پرهزینه هستند.

در نتیجه همان طور که گفته شد، بیشترین عنصر مورد استفاده در سبک روستیک عناصر طبیعی هستند بنابراین اگر می ‌خواهید که این سبک را به خوبی یک اثر هنری خلق کنید باید به نحوه استفاده درست و بجا از این عناصر دست یابید.

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد
  • Instagram
  • Whatsapp

facebook instagram pinterest youtube telegram whatsapp aparat

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه افراش پلاس محفوظ می‌باشد